Івент-аналіз, аналіз подієвих даних

Іве́нт-ана́ліз, подіє́вий ана́ліз, ана́ліз подіє́вих да́них (від англ. event — подія) — кількісний метод дослідження конкретних соціально-політичних ситуацій, змін у станах суспільної системи.

В основі івент-аналізу — доктрина, що будь-який соціально-політичний процес складається з первинних клітин-подій. Так, вибори, виступи, протестні акції, масові демонстрації, воєнні чи міжнародні конфлікти тощо при івент-аналізі розглядаються як події. Ці події вивчаються на матеріалах публічної інформації (повідомлень ЗМІ, заяв політичних лідерів, виступів державних діячів та ін.) у ракурсі: хто, що, про кого і коли мовить.

За допомогою івент-аналізу структурують складні соціально-політичні, міжнародні та інші процеси, встановлюють їхню динаміку, моделюють та прогнозують перебіг суспільних явищ, виявляють універсальні закономірності поведінки суб’єктів (акторів) суспільно-політичних відносин.

Основним розробником івент-аналізу вважають Ч. Маклелланда.

Історична довідка

У 1960-ті — у соціальних науках під впливом праць американського дослідника Ч. Тіллі сформувався інтерес до частотності та інтенсивності суспільних подій, у межах яких взаємодіють різні актори (див. Актор соціальний). Відтак джерела інформації стали обробляти таким чином, щоб чітко класифікувати акції та простежити їхню хронологічну послідовність. Ця методика отримала назву івент-аналізу.

1970–1980-ті — на основі методики івент-аналізу почали виникати спеціалізовані банки даних, перший з яких — інформаційний банк із вивчення проблем міжнародних конфліктів (банк Е. Азара).

У 1966–1978 івент-аналіз застосований у межах експертної системи WEIS (World Event/Interaction Survey — Світовий огляд подій та взаємодій). Систему створено під керівництвом Ч. Маклелланда для Держдепартаменту США. Оскільки WEIS — перший проект, виконаний на основі повного івент-аналізу, то Ч. Маклелланда вважають основним розробником цього методу.

Перші дослідження в США, які були виконані за допомогою івент-аналізу, визначали збіги періодів економічного спаду, масових заворушень та встановлювали причиново-наслідкові звʼязки; виявляли залежність між насильством стосовно афроамериканців із боку радикальних організацій та рівнем соціалізації афроамериканців у суспільно-політичній структурі Америки.

Характеристика

Галузі застосування

Івент-аналіз — метод із широкою сферою практичного застосування. Ним послуговуються дослідники різних спеціальностей: соціологи, політологи, економісти, міжнародні аналітики, медики, фахівці із соціальних комунікацій, психологи, криміналісти та ін. За його допомогою можна вивчати різноманітну соціальну проблематику: динаміку соціально-політичних подій, інтенсивність бізнес-комунікацій, тривалість безробіття чи фінансово-економічної кризи, імовірність виживання пацієнтів після операції на серці або хіміотерапії, закономірності навчання, виховання та міжнародного співробітництва, процеси міграції та тенденції туристичної мобільності, якість прийнятих політико-управлінських рішень, період між злочином і рецидивом тощо. При цьому івент-аналіз набуває модифікації.

Розвідки, виконані за допомогою івент-аналізу в різних галузях знань, різняться між собою за типом досліджуваних подій, числом соціальних акторів, часовими параметрами, джерелами інформації, географічними регіонами, системами класифікації даних тощо.

Найбільшу ефективність продемонстрував івент-аналіз у соціологічних і політологічних дослідженнях, зокрема, внутрішньої та зовнішньої, регіональної та культурної політики, динаміки регіональних і міжнародних відносин. Послуговуючись івент-аналізом, зокрема, виділяють етапи розвитку ситуації та оцінюють нову якість (або стан) соціально-політичного процесу як результат тих чи тих акцій учасників подій. При цьому можливо розробити багатоваріантні сценарії і підвищити точність прогнозів не тільки тактичного, а й стратегічного характеру.

Формування матеріалу

Традиційна інформаційна база івент-аналізу — повідомлення інформаційних агентств, дослідницьких центрів, державних установ, газет тощо. У цих джерелах відстежується інформація про певну суспільну подію: вибори, виступи, протестні акції, масові демонстрації, воєнні чи міжнародні конфлікти, соціально-економічні кризи, ухвалення важливих законодавчо-нормативних актів, прийняття ключових державно-політичних рішень тощо. При цьому суб’єктами соціально-політичних відносин здебільшого постають держави, соціальні та політичні інститути, суспільні рухи, політичні лідери.

Найбільш важливою для івент-аналізу є інформація про:

1) організаційно-структурні та процесуальні змінні (типи підрозділів, що приймають рішення; час, необхідний для виконання рішень);

2) обставини, за яких транслювалися повідомлення про події (статус промовця; комунікаційні канали, аудиторія, місце перебування);

3) характер поточних відносин між учасниками соціальної взаємодії (союзницький, нейтральний, ворожий);

4) структуру соціального чи географічного простору, де конкретна взаємодія відбувається;

5) непрямих учасників соціально-політичних подій;

6) проблемні галузі чи типи використовуваних ресурсів (дипломатичні, економічні, політичні, технологічні, військові);

7) інші суспільні події, що передували конкретній ситуації або пов’язані з нею певним чином.

Результативність івент-аналізу великою мірою залежить від повноти та якості зібраних даних.

Дослідницькі операції

Історично склалися два основні варіанти івент-аналізу:

Загальний (неспрямований) івент-аналіз: Дослідник, спираючись на емпіричні дані, доходить аналітичних висновків про подію, створює її теоретичну модель. При цьому наперед визначають тільки обʼєкт спостереження, але не елементи досліджуваного процесу (ситуації).

Цільовий (спрямований) івент-аналіз: Дослідження передбачає структурований збір інформації. На початку дослідження визначають, які саме елементи процесу (ситуації) слід вивчити — будують нормативну модель. У ході дослідження фактологічний матеріал збирають, спираючись на розроблену нормативну модель.

У сучасних дослідженнях ці протилежні підходи здебільшого поєднують.

Івент-аналіз — формалізований метод дослідження різних суспільних подій, процедура якого передбачає декілька послідовних етапів:

1) складання банку даних (або приєднання до існуючих банків даних);

2) розчленування інформаційного масиву на окремі одиниці спостереження;

3) кодування одиниць спостереження;

4) обробка даних за допомогою компʼютерної програми або вручну;

5) отримання даних та їх верифікація.

Узагальнення та інтерпретація результатів

Систематизація та обробка даних, отриманих на основі даного методу, здійснюється за такими опціями:

1) субʼєкт-ініціатор (хто);

2) сюжет, подія (що);

3) субʼєкт-мішень (про кого, щодо чого);

4) дата події (коли).

Систематизовані дані про різноманітні суспільні події зводяться в матричні таблиці, а потім ранжуються та вимірюються за допомогою комп’ютерних технологій. Подібний алгоритм дає змогу систематизувати інформацію та акумулювати її в бази даних. У ході інтерпретації даних важливо зважати на контекстні характеристики подієвої інформації.

За результатами івент-аналізу складають спеціальні звіти, в основі яких: 1) інформація про основні суспільно-політичні процеси; 2) дані щодо актуальної соціально-політичної ситуації; 3) рекомендації щодо реагування на певні події або необхідних заходів, спрямованих на попередження несприятливих подій.

Значення

Івент-аналіз — актуальний метод емпіричних соціально-політичних досліджень, який дає змогу віднайти об’єктивні тенденції та приховані від діючих суб’єктів цикли процесів. За даними досліджень, проведених шляхом івент-аналізу, будують багатоваріантні сценарії, виконують тактичне й стратегічне прогнозування розвитку суспільних подій, а відтак ухвалюють важливі державно-політичні рішення (зокрема, в таких установах, як Агенція з контролю над озброєннями і роззброєннями ООН, Державний департамент США, у багатьох міжнародних структурах, державних установах, наукових, політичних і громадських організаціях).

Результати, отримані за допомогою івент-аналізу, дають змогу зрозуміти:

1) що відбувається із суспільством загалом, з огляду на проаналізовані конкретні соціальні події;

2) які чинники і в яких ситуаціях впливають на перебіг і тривалість суспільних подій;

3) яку роль відіграють у суспільно важливих подіях ті чи ті соціальні актори.

Як і будь-яка прикладна методика, івент-аналіз має сильні та слабкі боки. Його переваги: висока міра обʼєктивності, надійність для прийняття практичних управлінських рішень. Висновки івент-аналізу є основою для розроблення прогнозів щодо ймовірності певних соціальних подій. Утім, якщо в дослідженні використовуються надто узагальнені, неповні дані або припущені помилки при кодуванні одиниць спостереження та опрацювання отриманих даних, результати можуть виявитися неточними. Крім того, івент-аналіз — доволі трудомістка дослідницька методика, що вимагає високого рівня кваліфікації та відповідної компетентності виконавців.

Література

  1. Цыганков П. А. Теория международных отношений. Москва : Гардарики, 2003. 590 с.
  2. Гилье Н., Гримен Х., Дублет Д. и др. Теория и методы в социальных науках / Пер. с англ. Москва : МГИМО-РОССПЕН, 2004. 288 с.
  3. Ахременко А. С. Политический анализ и прогнозирование. Москва : Гардарики, 2006. 333 с.
  4. Почепцов Г. Г. Теория коммуникации. 2-е изд. Москва : Смарт Бук, 2009. 651 с.
  5. Боришполец К. П. Методы политических исследований. 2-е изд. Москва : Аспект Пресс, 2010. 230 с.
  6. Gerner D. J., Schrodl Ph. A. Analyzing International Event Data: A Handbook of Computer-Based Techniques. Cambridge : Cambridge University Press, 2012. 51 p. URL: http://eventdata.parusanalytics.com/papers.dir/AIED.2012.ch2.pdf
  7. Туронок С. Г. Политический анализ и прогнозирование. Москва : Юрайт, 2017. 292 с.

Автор ВУЕ

М. В. Туленков

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туленков М. В. Івент-аналіз, аналіз подієвих даних // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Івент-аналіз, аналіз подієвих даних (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
10.09.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶