Існад

Існа́д [араб. إسناد‎ (Isnād) — відсилання, опертя] — в ісламській традиції — послідовний і безперервний ланцюг передавачів хадисів від безпосередніх очевидців події.

Традиція існаду у мусульман започаткована у 8 ст., від часів життя і діяльності учнів сподвижників Пророка Мухаммада. Набувала щобільшого значення разом зі згасанням першого-другого покоління мусульман — безпосередніх учасників подій, соратників Мухаммада, свідків його слів і дій (а відтак і формування віроповчальних, нормативно-правових, морально-практичних засад ісламу).

Існад містить послідовний перелік імен усіх осіб, які передавали один одному повідомлення про висловлювання, вчинки, погляди Пророка від безпосереднього самовидця події. Передує в хадисі власне тексту повідомлення (матн). При цьому праведність і авторитет передавачів має вагоме значення для оцінки достовірності того чи того хадису. З цією метою мусульманськими вченими розроблені детальні біографічні словники. Залежно від рівня довіри до передавачів розрізняють існад достовірний (сахіх), хороший (хасан) і слабкий (заіф).

Поступово дух існаду поширився на всю ісламську книжність, якій притаманні рясні покликання й цитати з метою переконати читача у правдивості, достовірності, надійності тверджень, їхній суголосності авторитетним судженням і поглядам. Принцип існаду став важливою особливістю мусульманської системи освіти.

Значущу роль існад відіграє і в суфізмі — ланцюг трансляції знань від учителя до учня є підґрунтям авторитетності суфійського шейха.

Сходознавці проводять паралелі методу існаду з юдейськими священними текстами, однак питання про запозиченість/автентичність існаду в ісламі лишається дискусійним. Відомо, що звичай перераховувати передавачів під час розповіді про минулі події (наприклад, про військові походи) сягає коріннями доісламської традиції.

Назагал практика існаду є потужним чинником традиціоналізму в ісламській культурі.

Література

  1. Juynboll G. H. A. Juynboll: Muslim Tradition: Studies in Chronology, Provenance and Authorship of Early Hadith. Cambridge : Cambridge University Press, 2008. 288 р. URL: https://archive.org/details/muslim-tradition-studies-in-chronology-provenance-and-authorship-of-early-hadith/mode/2up
  2. Існад // Ісмагілов С. В., Козловський І. А., Халіков Р. Х. та ін. Іслам: Енциклопедичний словник. Київ : Бібліотека ісламознавства ; Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАН України ; Видавництво Руслана Халікова, 2021. С. 204.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Існад // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Існад (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
09.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶