АТХ класифікаційна система

АТХ класифікаці́йна система, Анатомічно-терапевтично-хімічна класифікаційна система — система класифікації лікарських засобів, ухвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

В АТХ класифікаційній системі активні речовини, зазвичай під міжнародними непатентованими назвами (INN), поділяють на 5 рівнів відповідно до органа або системи, на які вони діють, їхніх терапевтичних, фармакологічних властивостей і хімічної структури:

  • перший рівень — 14 основних груп відповідно до органа або системи, на які діють активні речовини у складі лікарських засобів (наприклад, А — аліментарний тракт і метаболізм, В — кров та органи кровотворення);
  • другий рівень — фармакологічні / терапевтичні підгрупи;
  • третій і четвертий рівні — хімічна / фармакологічна / терапевтична підгрупи;
  • п’ятий рівень — хімічна речовина.

Другий, третій та четвертий рівні часто використовують для ідентифікації фармакологічних підгруп, коли це доцільніше, ніж терапевтичні чи хімічні підгрупи.

Здебільшого кожному лікарському засобу присвоюють лише один АТХ-код. Структуру коду ілюструє повна класифікація метформіну:

  • перший рівень, основна анатомічна група А — травний тракт і метаболізм;
  • другий рівень, терапевтична підгрупа A10 — препарати, які застосовують при діабеті;
  • третій рівень, фармакологічна підгрупа A10B — препарати, що знижують рівень глюкози в крові, крім інсулінів;
  • четвертий рівень, хімічна підгрупа A10BA — бігуаніди;
  • п’ятий рівень, хімічна речовина A10BA02 — метформін.

Отже, у системі АТХ усі прості препарати метформіну отримують код A10BA02. Лікарським засобам, які мають кілька основних показань для медичного застосування, може бути присвоєно понад один АТХ-код залежно від терапевтичних показань, дозувань і лікарських форм. Наприклад, монопрепарати преднізолону мають різні АТХ-коди: у формі клізм — A07EA01 (засоби, які застосовують при запальних захворюваннях кишечника); у формі супозиторіїв — C05AA04 (антигемороїдальні засоби для місцевого застосування); у формі крему, мазі — D07AA03 (дерматологічні препарати); у формі таблеток — H02AB06 (кортикостероїди для системного застосування) та ін.

Класифікація комбінованих продуктів, що містять два або більше активних інгредієнтів, здійснюється за окремими правилами. Наприклад:

  • комбіновані продукти, що містять два або більше активних інгредієнтів, які належать до одного й того самого четвертого рівня, класифікують, використовуючи код п’ятого рівня від 20 або 30 (наприклад, лідокаїн іприлокаїн мають АТХ-коди відповідно N01BB02 та N01BB04, а комбінації лідокаїну та прилокаїну — N01BB20);
  • комбіновані продукти, що містять два або більше активних інгредієнтів, які не належать до одного четвертого рівня, класифікують, використовуючи код п’ятого рівня від 50 (наприклад, дифенгідрамін — R06AA02, дифенгідрамін, комбінації — R06AA52);
  • комбіновані продукти, що містять психолептики, які не класифіковані під N05 — психолептики або N06 — психоаналептики, класифікують, використовуючи код п’ятого рівня від 70 (наприклад, ацетилсаліцилова кислота — N02BA01, ацетилсаліцилова кислота, комбінації з психолептиками — N02BA71). Тут також класифікують продукти, що містять інші речовини, крім психолептиків (наприклад, N02BA51 — ацетилсаліцилова кислота, комбінації, крім психолептиків).

Класифікація речовин у системі АТХ не є рекомендацією щодо їх використання, а також не передбачає будь-яких оцінок ефективності або відносної ефективності лікарських засобів і груп препаратів.

Література

  1. Рачина С. А., Козлов Р. С., Белькова Ю. А. Фармакоэпидемиология: от теоретических основ к практическому применению // Фармакоэкономика. Современная фармакоэкономика и фармакоэпидемиология. 2014. Т. 7. № 1. С. 32–38.
  2. ATC/DDD Index 2018. URL: https://www.whocc.no/atc_ddd_index/

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бухтіарова Т. А. АТХ класифікаційна система // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/АТХ класифікаційна система (дата звернення: 27.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶