Абаджян, Гаррій Артушевич

Abadzhan.jpg

Абаджя́н, Га́ррій Арту́шевич (19.11.1939, м. Запоріжжя, Україна) — музикант (фаготист), мистецтвознавець, викладач, заслужений діяч мистецтв України (з 1993), народний артист України (з 2010), кандидат мистецтвознавства (з 1982).

Абаджян, Гаррій Артушевич

Народження 19.11.1939
Місце народження Запоріжжя (місто)
Alma mater Харківський національний університет мистецтв імені Івана Котляревського
Місце діяльності Харківський національний університет мистецтв імені Івана Котляревського
Напрями діяльності музичне мистецтво, мистецтвознавство
Абаджян, Гаррій Артушевич ВУЕ.jpg

Життєпис і творчість

Закінчив 1968 Харківський інститут мистецтв (тепер — Харківський національний університет мистецтв імені Івана Котляревського), клас К. Білоцерківського. З 1979 — його викладач, з 1983 — професор і завідувач кафедри духових та ударних інструментів і оперно-симфонічного диригування, з 2005 — проректор з навчальної роботи.

1969–1983 — в оркестрі Харківського академічного театру опери і балету ім. М. Лисенка (1969–1979 — соліст).

Засновник і керівник (з 1992) Молодіжного академічного симфонічного оркестру «Слобожанський» (відомий також як «Віртуози Слобожанщини»).

Винайшов і 1980 впровадив у навчальний процес акустичний пристрій для контролю звучання музичного інструмента (індикатор, осцилограф), завдяки якому характеристики звуків перетворюються на лінії на екрані телевізора чи монітора. Працюючи з цим пристроєм, учень музичного класу бачить на екрані недоліки свого виконання та намагається наблизитися до характеристик еталона. На основі винаходу Абаджяна було виготовлено пристрій «Октава» для контролю атаки, ведення і закінчення звука, динаміки, інтонацій, вібрато, фразування.

Автор праць: «Нова методика викладання гри на духових інструментах» (1981), «Вібрато на фаготі» (1983) та ін. Власні наукові розробки та науково-методичні установки Гаррій Абаджян успішно застосовує на практиці.

Виховав понад 20 лауреатів міжнародних та національних конкурсів.

Праці

  • Новая методика обучения игры на духовых инструментах. Харьков, 1981.
  • Методика развития исполнительских приемов на духовых инструментах с помощью визуального индикатора // Вопросы музыкальной педагогики. 1983. Вып. 4.
  • Развитие рациональных способов создания вибрато на язычковых инструментах. Харьков, 1984.
  • Нове в вібрато на фаготі. Харків, 1984.

Література

  1. Маилян Г. Фагот в Армении. Ереван, 2009.

Додатково

Концертне відео з виступу гурту ТНМК разом з Молодіжним академічним симфонічним оркестром «Слобожанський» (03.10.13.). Трек присвячується Небесній Сотні.

Автор ВУЕ

С. В. Глухова

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶