Абоський мир

Або́ський мир — договір між Російською імперією (тепер РФ) та Швецією, підписаний в м. Або (нині м. Турку, Фінляндія) 18.08.1743, який підтвердив поразку Швеції у російсько-шведській війні 1741–1743.

На переговорах, що розпочалися 23.01.1743, Російську імперію представляли генерал-аншеф О. Румянцев і генерал-інженер І. Люберас, Швецію — барон Г. Седеркрейц і колишній посланник у м. Санкт-Петербурзі Е. фон Нолькен. Російська імперія вимагала обрання спадкоємцем шведського престолу Любецького князя-єпископа Адольфа Фредеріка — двоюрідного дядька великого князя російського Петра Федоровича (Петро ІІІ). Під загрозою втрати всієї території Фінляндії шведська сторона пристала на вимоги Російської імперії.

16.06.1743 був укладений «вірчий акт» з чотирьох пунктів, відомий як Абоський прелімінарний мирний договір, який підтвердив спадкоємні права Адольфа Фредеріка на шведський престол і водночас зобов’язання Російської імперії повернути Швеції більшу частину Фінляндії.

Підсумковий Абоський мир складався з преамбули та 21 статті. Окрім підтвердження умов Ніштадтського миру 1721, цей договір закріпив за Російською імперією частину Фінляндії до р. Кюмене. У підсумку лінія кордону була відсунута від м. Санкт-Петербурга; Російська імперія зміцнила оборону своїх північно-західних кордонів і провідні позиції на Балтійському морі.


Абоський мир Карта.png


Література

  1. История дипломатии: В 5 т. Москва, 1959–1979.
  2. Маныкин А. С. Новая и новейшая история стран Западной Европы и Америки. Москва, 2004.
  3. Кузьмін О. С. Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки. Житомир, 2011.
  4. Акунін О. С. Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки (1492–1918 рр.). Миколаїв, 2013.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶