Абразія

Абразія.jpg

Абра́зія (від лат. аbrasiо — зіскоблювання) — процес механічного руйнування і знесення гірських порід у береговій зоні водойм (океанів, морів, озер, водосховищ) хвилями і прибоєм, а також уламковим матеріалом, що міститься у воді.

Абразія буває механічною, хімічною і термічною.

Механічна абразія — це руйнування берегових порід під дією ударів хвиль прибою і уламків порід, які переносяться хвилями і прибоєм.

Хімічна абразія — руйнування порід, спричинене розчиненням їх морською водою.

Термічна абразія — руйнування берегів, що складаються з мерзлих порід або льоду, внаслідок зігрівання морською водою.

Інтенсивність абразії залежить від твердості порід, стану пластів. Найінтенсивніша абразія — в результаті дії на морський берег прибою і корозії (розчинення гірських порід під впливом хімічного впливу води). У результаті абразії створюються специфічні форми рельєфу: абразійні уступи (кліфи), хвилеприбійні ніші, кекури, підводні абразійні тераси або платформи (бенчі) тощо.

Довжина абразійних ділянок на берегах водойм земної кулі бл. 400 тис. км (51 % загальної довжини). У середньому з кліфів у водойми надходить 3,45 млрд м3 на рік уламкового матеріалу, з бенчів — 7,4 млрд м3 на рік. Пісок, галька, гравій та більший уламковий матеріал утворюють підводну акумулятивну терасу, яка приєднується до бенчів, й акумулятивні берегові та підводні форми рельєфу (коси, пересипи тощо), з якими пов’язані прибережні розсипи й родовища будівельних матеріалів. Осади абразійного походження, що містяться у воді, мігрують уздовж берегової смуги або виносяться течіями за межі берегової зони і відкладаються в глибших частинах водойм. За умови зниженого рівня океану абразія дуже впливає на формування шельфу. Руйнування берегів і утворення акумулятивних берегових форм приводять до зміни берегової лінії. Її обриси визначаються проникненням морських вод у пониження рельєфу.

Див. також

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  2. Чепіжко О. В. Геотектоніка. Одеса : Одеський національний університет, 2012. 186 c.
  3. Непша О. В. Абразія кліфів як фактор стабільності кіс і пляжів Північного Приазов’я // Проблеми теоретичної і прикладної мінералогії, геології, металогенії гірничодобувних регіонів. Кривий ріг, 2016. С. 78–83.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вергельська Н. В. Абразія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Абразія (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶