Абсент

Келих і ложка для абсенту

Абсе́нт (фр. absinthe, від лат. absinthium, грец. ἀψίνθιον, букв. — полин) — алкогольний напій.

Історична довідка

Перші згадування про напої на основі полину відносять до Давнього Єгипту — 1500 до н. е. Рецептура приготування абсенту в сучасному вигляді виникла у 18 ст. Першою країною, яка на початку 20 ст. заборонила виробництво й уживання абсенту, стала Бельгія. Потім він був під забороною у низці інших країн, включно із Францією. Тривалий час виробництво, продаж і вживання абсенту не дозволялись. Лише 2004 закони, що забороняли виробництво абсенту, скасовані із зобов’язанням дотримування вмісту туйону за нормами Європейського Союзу.

Склад

Основні інгредієнти:

  • етиловий спирт ректифікований;
  • вода підготовлена;
  • цукровий сироп (не для всіх різновидів);
  • спиртові настої рослинної сировини залежно від різновиду абсенту:
    • полину гіркого;
    • солодки (лакриці);
    • анісу звичайного;
    • фенхелю італійського або солодкого;
    • аїру;
    • дягелю;
    • меліси;
    • |м’яти;
    • мигдалю тощо.

Різновиди та їх характеристики

За зарубіжною класифікацією абсент можна віднести до лікерів, за класифікацією стандартів України та РФ — до настоянок.

Абсент має специфічний гіркий смак і характерний аромат полину гіркого або лакриці. Основні характеристики абсенту залежно від різновиду: міцність — 55–85 % об., уміст туйону (безбарвної речовини з характерним запахом, що нагадує ментол) — 5–100 мг/кг або ррm (за вимогами Європейського Союзу вміст туйону не має перевищувати 10 мг/кг або ррm). Уважають, що туйон, який міститься в полину гіркому, у великих дозах справляє на людину наркотичну й отруйну дію.

Абсент — прозорий напій традиційно ­смарагдового-зеленого кольору. Такий абсент присутній в лінійці продукції кожного виробника абсентів. Його відтінки можуть варіюватися від світло-зеленого до смарагдового. Абсент бурштинового кольору вирізняється м’яким смаком. Його вважають елітним напоєм, оскільки під час виробництва піддають подвійному очищенню. Абсент рубінового кольору — полинова настоянка з екстрактом граната. Він має оригінальний післясмак. Для виробництва абсенту темно-коричневого кольору використовують коріння полину, а не листя, та добавляють настій чорної акації. У смаку такого напою є солодкі тони.

Уживання абсенту дає змогу розслабитися, знімає жар і запалення, розширює судини, поліпшує апетит. Абсент може бути використаний як дезінфікувальний, спазмолітичний, протисудомний засіб. Його вживання сприяє профілактиці вірусних захворювань. Помірне вживання абсенту не шкодить здоров’ю людини. Проте надмірне захоплення ним може мати сумні наслідки, спричинені шкідливою дією туйону.

Література

  1. Genraud D., Verlet J. Une si longue absence: Le retour de l’absinthe. Besançon : Editions Tigibus, 2002.111 p.
  2. Смирнов Е. А. Коньяк, виски, текила, абсент. Минск : Харвест, 2004. 320 с.
  3. Козлов В. А., Голенков А. В., Сапожников С. П. Абсент и туйон (невыпиваемый Чернобыль) // Наркология. 2013. Т. 12. № 12 (144). С. 55–60. URL: https://www.researchgate.net/profile/Vadim_Kozlov/publication/317035211_ABSINTHE_AND_THUJONE_NOT_DRUNK_CHERNOBYL/links/59206d01a6fdcc4443f18dae/ABSINTHE-AND-THUJONE-NOT-DRUNK-CHERNOBYL.pdf

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Куц А. М. Абсент // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Абсент (дата звернення: 19.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶