Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія Ар-Разі

Абу́ Бакр Муха́ммад ібн Закарія́ Ар-Разі

Абу́ Бакр Муха́ммад ібн Закарія́ Ар-Разі́ [араб. أبو بكر محمد بن يحيى بن زكريا الرازي; латиніз. Разес (Rhazes); бл. 865, м. Рей, тепер Іран — бл. 923, м. Рей, Іран] — філософ, вчений-енциклопедист, лікар, алхімік.

Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія Ар-Разі

(أبو بكر محمد بن يحيى بن زكريا الرازي)

Народження бл. 865«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.865.
Місце народження Рей, Іран
Смерть бл. 923
Місце смерті Рей, Іран
Напрями діяльності філософія, наука, медицина, алхімія

Життєпис

Мав різнобічні знання. З 30-річного віку займався медициною. Керував клінікою в м. Реї, згодом у Багдаді. Навчав лікарів, поєднуючи теорію з практикою. Був обізнаний з античною філософією, працями александрійських алхіміків, арабських авторів 8–9 ст. Із його 184 праць до нашого часу дійшла 61 — з філософії, етики, теології, логіки, медицини, фізики, алхімії, астрономії. Філософські погляди Ар-Разі були близькими до гностицизму. Його атомізм схожий на погляди Демокрита. Виступав проти аскетизму, за активну участь людини у громадському житті. Ідеалом громадянина для нього був Сократ. Критикував усі відомі на той час релігії: істина — одна, релігій багато, отже всі релігії помилкові. Вважав, що треба читати не Священні писання, а праці філософів і науковців. Головні праці з медицини: «Усеосяжна книга з медицини» у 25 т., «Медична книга, присвячена Мансуру» у 10 т., «Про віспу й кір». Вважається, що саме він запропонував укладати історію хвороби для кожного пацієнта. Вперше в історії зробив спробу класифікувати усі відомі йому речовини. Зокрема, виділив 3 класи (групи) речовин: землисті (мінеральні), рослинні та тваринні. Мінеральні речовини він поділив на 6 різновидів: парфуми, тіла, камені, купороси, бораки і солі. Рослинні речовини не перераховував через маловживаність. Із тваринних речовин виділив 10: волосся, кістки черепа, мозок, жовч, кров, молоко, сечу, яйця, раковини і ріг. Описав медичні апарати та прилади, а також хімічні операції, зокрема плавлення тіл, розчинення тощо. Першим описав інструмент для витягання сторонніх предметів із горла, одним із перших почав застосовувати вату при перев’язках і кетгут при зшиванні ран. Залишив рекомендації щодо спорудження лікарень і вибору місця для них. Наголошував на важливості спеціалізації лікарів, а також на потребі надавати лікарську допомогу незаможнім. Описав, як доглядати за хворою дитиною. Вказував на потреби перевіряти лікування на тваринах. Твори Ар-Разі через арабську Іспанію потрапили до Західної Європи, де були перекладені латиною та високо цінувалися алхіміками.

Література

  1. Мозговий І. П. Неоплатонізм і патристика, або Світло в присмерках великої цивілізації. Суми : Українська академія банківської справи, 2009. 471 с.
  2. Балух В. С. Еволюція східної мусульманської філософії: від аль-Кінді до Авіценни // Релігія та соціум. 2015. № 1–2 (17–18). С. 5–13.
  3. Хуссейн Р. А. Духовна медицина Абу Бакра Ар-Разі: філософський аспект // Вісник Львівського університету. Серія філософсько-політологічн студії. 2017. Вип. 12. С. 118–124.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія Ар-Разі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія Ар-Разі (дата звернення: 28.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶