Авгієві стайні

Авгієві стайні. Літографія на ватмані Оноре Дом'є, близько 1872. Бруклінський музей

А́вгієві ста́йні, Авгієва обора — багатозначний термін:

1) У давньогрецькій міфології — стайні Авгія, царя Еліди (історична область на півострові Пелопонес), де утримували незліченні табуни й отари царської худоби, але не чистили від гною 30 років. Прибирання за один день у занедбаній оборі стало одним із дванадцяти подвигів Геракла. Герой отримав від царя Еврисфея наказ вичистити стайні як спокуту за страшний гріх — убивство дружини й трьох дітей. Завдання видавалося нездійсненним і принизливим. Геракл пішов у заклад із Авгієм на десятину худоби, що впорається самотужки за один день; виявив кмітливість і силу — проламав стіну обори з протилежних боків і пустив туди води річок Алфея і Пенея. Однак Авгій порушив слово й не віддав Гераклові обіцяної десятини. Син Авгія царевич Філей став на бік Геракла, за що батько вигнав його з дому. За кілька років, після звільнення від служби в Еврисфея, Геракл помстився Авгієві та здолав його в бою. На знак перемоги герой приніс жертву олімпійським богам та запровадив Олімпійські ігри, які відтоді греки влаштовували на священній рівнині, яку, за переказом, Геракл власноручно обсадив оливами на честь Афіни Паллади.

2) Переносно — вислів, що означає надзвичайно забруднене місце, великий безлад або ж украй занедбані та заплутані справи. Вживався античними авторами (Сенека, Лукіан). Використовується в українській літературі: «…Край наш — то Авгія стайня, в котрій || Порядок зробити не можна» (І. Франко «Сучасний літопис»).

Додатково

У міфі простежують солярний культ: цар Авгій є сином бога сонця Геліоса; ім'я царя означає «осяйний»; чарівні бики були отримані Авгієм від свого божественного батька; кольори биків позначені солярною символікою (тисячі биків білих як сніг, дві тисячі — червоних як кров, і один осібний, який уночі сяяв, наче зірка).

Література

  1. Міфи Давньої Греції / уклад. Н. Тисовська. Київ : Країна Мрій, 2013. 269 с.
  2. Кун Н. А. Легенды и мифы Древней Греции. Харьков : Фолио, 2014. 443 с.
  3. Morford M., Lenardon R., Sham M. Classical Mythology. New York : Oxford University Press, 2018. 792 р.

Автор ВУЕ

О. В. Наумовська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Наумовська О. В. Авгієві стайні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Авгієві стайні (дата звернення: 27.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶