Авран

Авра́н (Gratiola) — рід рослин родини ранникових.

Gratiola officinalis 001.JPG

Зарості аврану

Українська назва Авран
Синоніми Бождерево, благодатка, болототисячник, граціоля
Міжнародна назва Gratiola

Зовнішній вигляд

Однорічні і багаторічні трав’яні рослини з голим стеблом і супротивними цілісними сидячими або черешковими листками, з поодинокими жовтуватими або рожевими неправильними квітками, розташованими в пазухах листків. Плід — коробочка.

Таксономічна структура

Відомо близько 20 видів.

Географічне поширення

Рід поширений у нетропічних областях земної кулі: в лісовій і лісостеповій зонах Північної Америки, Східної Європи, у передгір’ях Кавказу, на південному заході Сибіру. В Україні зростає авран лікарський (Gratiola officinalis), народні назви: бождерево, драцілея, дрисливець, жовчинець лікарський, благодатка, божа благодать, граціола, жовтянець, болототисячник, кровник. Зростає на вологому ґрунті: по берегах річок, озер, у долинах, на піщаному ґрунті — на заплавних луках, у чагарниках.

Практичне значення

Авран лікарський застосовують у медицині: в лікарських цілях використовують траву (надземну частину рослини), яку заготовляють у період цвітіння, а також кореневища, викопані восени. Спиртова настоянка з листків діє на серце подібно наперстянці. Кореневища в народній медицині застосовують як блювотний, проносний, діуретичний засіб; у разі млявості кишківника, геморою. Відвар — за хронічних закрепів, асцитів, гельмінтозів. Надземна частина входить до складу лікарських зборів, що використовуються як симптоматичний засіб при лікуванні папіломатозу сечового міхура, анацидних гастритів, виразки шлунка і злоякісних пухлин. Авран — отруйна рослина, тому застосовувати її можна тільки під наглядом лікаря. Трава аврану знижує якість травостою лук, бо спричиняє важкі отруєння коней і великої рогатої худоби на пасовищах.

Література

  1. Гродзінський А. М. Лікарські рослини. Київ : УРЕ, 1989. 542 с.
  2. Енциклопедія народної медицини: у 3-х т. / Укладач і відп. редактор О. В. Михайлевський. Бережани : НВО «Медицина» ; Львів : Сполом, 2005.
  3. Gratiola // The Plant List. URL: http://www.theplantlist.org/tpl1.1/search?q=Gratiola
  4. Gratiola // The New York Botanical Garden's Virtual Herbarium. URL: http://sweetgum.nybg.org/science/vh/specimen_list.php?SummaryData=Gratiola

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Авран // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Авран (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶