Автобус

Перший автобус з двигуном внутрішнього згоряння

Авто́бус (від авто... і лат. (omni)bus — для всіх) — автомобіль громадського користування, який за своєю конструкцією та обладнанням розрахований для перевезення дев'яти і більше пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки.

Класифікація

За призначенням автобуси поділяють на:

  • міські;
  • міжміські;
  • туристичні;
  • спеціальні (шкільні, поліцейські, автобуси підвищеної прохідності тощо).

За габаритною довжиною автобуси поділяються на п'ять класів:

  • особливо малий — до 5,0 м;
  • малий — 6,0–7,5 м;
  • середній — 8,0–9,5 м;
  • великий — 10,5–12,0 м;
  • особливо великий — понад 16,5 м (з’єднані автобуси).

Кузов автобуса може бути капотного або вагонного типу.

Середні міські автобуси розраховані на 35–40 пасажирів, великі — на 110–120, надвеликі — на 230 пасажирів.

Автобусобудування в Україні

До 2010 найбільш відомим виробником автобусів в Україні був Львівський автобусний завод, компанія ЛАЗ. Заснований у 1945, ЛАЗ із 1949 почав випускати автобуси й незабаром став лідером у автобусобудуванні. Спеціально розроблені автобуси «ЛАЗ» використовували в аерокосмічній індустрії СРСР для доправлення космонавтів до стартового майданчика. Випуск автобусів «ЛАЗ» у 1990-х сягнув 14 600 одиниць на рік, загальна кількість випущених автобусів становила понад 365 000 одиниць. ЛАЗ занесено до «Книги рекордів Гіннеса» за «Найбільшу в світі кількість випущених автобусів одним підприємством».

З початком виробництва автобусів 1998 заявила про себе як про національного автовиробника корпорація «Богдан». Український автобус «Богдан» у новітній історії став першим вітчизняним автомобільним брендом. Тепер продукція компанії відома не лише в Україні, а й далеко за її межами. ДП «Автоскладальний завод №1» ПАТ «Автомобільна Компанія «Богдан Моторс» — провідне підприємство, основним завданням якого є виробництво автобусів малих, середніх, великих і надвеликих класів та тролейбусів різних модифікацій.

Автобуси також виробляє ЗАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» (ЗАТ «ЗАЗ»). Наприклад, А07А1-10 — шкільний автобус, створений на базі приміської модифікації автобуса I-VAN А07а1 для організації перевезень учнів до місця навчання та додому.

Ще один виробник автобусів в Україні — ПрАТ «Бориспільський автозавод» — сучасне самостійне виробництво. Він випускає, зокрема, міські автобуси середнього класу «Еталон» А08129 CNG зі зниженим рівнем підлоги, що передбачає перевезення пасажирів з обмеженими можливостями пересування, міжміський автобус малого класу А08115, туристичний автобус малого класу «Мальва» А079.53 тощо. Завод активно співпрацює з науково-дослідним інститутом автомобілебудування «Еталон», який є базовою науково-дослідною установою корпорації «Еталон». НДІ автомобілебудування «Еталон» спільно з конструкторами й технологами Бориспільського й Чернігівського автозаводів розробили й упровадили у виробництво широкий модельний ряд автобусів, проектують низку нових перспективних моделей на різній агрегатній базі.

Документальна телепередача "Прогулянки містом" (телеканал "Київ")

Warning: touch(): Utime failed: Permission denied in /var/www/wiki.new/extensions/Widgets/vendor/smarty/smarty/libs/sysplugins/smarty_template_compiled.php on line 178

Література

  1. Селифонов В. В., Бирюков М. К. Устройство и техническое обслуживание автобусов. Москва : За рулём, 2004. 304 с.
  2. Яцківський Л. Ю., Зеркалов Д. В. Загальний курс транспорту. Київ : Арістей, 2007. 504 с.
  3. Горбай О. З., Голенко К. Е., Крайник Л. В. Міцність та пасивна безпека автобусних кузовів / Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Національний університет «Львівська політехніка». Львів : Вид. Львівської політехніки, 2013. 276 с.
  4. Корпорація "Еталон". URL : http://www.baz.ua/uk/dopolnitelnoe-menyu-informaciya-pro-zavod-korporaciya-jetalon/

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Автобус // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Автобус (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶