Автогрейдер

Автогрейдер

Автогре́йдер (від авто... і англ. grader від grade - рівняти, розрівнювати) — самохідна колісна землерийно-транспортна машина з відвальним робочим органом, розташованим у межах колісної бази, який можна встановлювати під різними кутами в горизонтальній та вертикальній площині, а також виносити й висувати вбік.

Призначення

Основне призначення автогрейдера — ремонт доріг, профілювання земляного полотна й узбіч доріг, спорудження насипів із бокових резервів, створення дорожнього корита й розподілення в ньому матеріалів основи дорожнього одягу, зведення й очищення зрошувальних і придорожніх канав, будівництво ґрунтових доріг із ґрунту кюветів, а також планування відкосів, насипів, виїмок, ґрунтових поверхонь за допомогою декількох послідовних проходів.

Автогрейдер застосовують для планувальних і профілювальних робіт у дорожньому, аеродромному будівництві та в інших галузях, а також у комунальному господарстві для очищення доріг і майданчиків від снігу, льоду тощо.

Автогрейдер оснащують однаковим за формою та принципом дії робочим органом — відвалом із різальними ножами, розташованими між осями передніх і задніх коліс, що при подовженій базі забезпечує високу точність планування порівняно з бульдозером. Робочий процес автогрейдера під час виконання профілювальних робіт полягає в зрізуванні та поперечному переміщенні ґрунту робочим органом, розташованим під кутом до напрямку руху. Установлений на постійній висоті відвал автогрейдера під час руху зрізує нерівності на шляху переміщення, засипає заглиблення, і з кожним наступним проходом робить поверхню рівнішою.

Конструктивні особливості

Конструктивними особливостями автогрейдера є колісна формула А х Б х В (А — кількість мостів із керованими колесами, Б — кількість мостів із руховими колесами, В — загальна кількість мостів), привід робочих органів, керування поворотних коліс, розміри відвалу та швидкості переміщення (найменша, робоча, транспортна).

Найкращі планувальні властивості мають тривісні автогрейдери, тому вони найпоширеніші. Для збільшення області застосування та універсальності автогрейдера використовують змінне робоче обладнання — бульдозерний відвал, плужний снігоочисник, відкісник тощо. Тенденції удосконалення автогрейдера — підвищення продуктивності та якості виконання робіт, розширення технологічних можливостей, збільшення робочих швидкостей, скорочення часу на підготовчі операції, зменшення кількості проходів та вдосконалення систем управління.

Література

  1. Хмара Л. А., Кравець С. В., Скоблюк М. П. та ін. Машини для земляних робіт : Харків : ХНАДУ, 2014. 548 с.
  2. Сукач М. К. Будівельні машини і обладнання. Київ : Ліра-К, 2016. 390 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ковбасенко С. В. Автогрейдер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Автогрейдер (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶