Автомодельний спорт

Кордова автомодель

Автомоде́льний спорт — вид спорту з конструювання і виготовлення моделей автомобілів, управління ними під час випробування на спеціальних трасах.

Типи моделей

Спортсмен має самостійно сконструювати автомодель, зібрати її власноруч. Керувати самохідними моделями авто можна за допомогою радіозв’язку або іншими методами.

Розрізняють такі типи моделей:

  • з двигуном внутрішнього згоряння;
  • електричним і гумовим двигунами;
  • ті, що керуються за допомогою радіо.

Моделі з двигуном внутрішнього згоряння розподіляються на групи: гоночні, з повітряним гвинтом і зменшені моделі — копії серійних машин.

Залежно від класу визначаються основні технічні вимоги для автомоделей. Клас поділяють на підкласи залежно від складу учасників, деталізованого регламенту змагань і характеристик двигуна.

Історія розвитку

Початок автомодельного спорту покладено 1942 у Франції, коли при головному спортивному клубі гоночних автомобілів у Парижі було створено секцію автомоделізму.

Невдовзі автомодельні осередки з’явилися в Італії та Великій Британії.

Після Другої світової війни гуртки автомоделізму функціонували в Бельгії, Нідерландах, Швейцарії та ФРН.

1949 в м. Ліоні (Франція) відбулися перші змагання між моделістами Франції та Італії.

1952 в м. Базелі (Швейцарія), на 1-му Чемпіонаті Європи, представники Франції, Італії, Швейцарії та Англії утворили Європейську федерацію автомоделізму, ФЕМА (франц. Federation Européenne du Modelisme Automobile, FEMA).

Згодом автомодельний спорт почав розвиватися і на інших континентах — в Австралії та Америці.

Радіокерована модель

На міжнародному рівні автомодельним спортом керує Міжнародна федерація автомодельного спорту, ІФМАР (англ. International Federation of Model Auto Racing, IFMAR), яка розробляє правила, класифікацію моделей і порядок проведення змагань міжнародного рівня. Під її егідою з 1977 раз на 2 роки проводяться чемпіонати світу, на яких найбільші успіхи мали спортсмени Італії, Німеччині, СРСР, США, Японії, Великої Британії.

Розвиток автомодельного спорту в Україні

В Україні автомодельний спорт розвивається з 1950-х. 1957 проведено 1-й Чемпіонат СРСР з автомоделізму. Перемогла команда України, до складу якої входили переважно харків’яни.

1968 автомодельним спортом в Україні займалося близько 100 тис. чоловік.

1973 до ФЕМА прийнято Федерацію автомодельного спорту СРСР, що уможливило участь радянських спортсменів у чемпіонатах Європи.

Серед радянських спортсменів найвідоміші майстри спорту — С. Якубович, О. Маслов, Б. Ефімов та ін.

Автомодельний спорт офіційно визнаний в Україні як неолімпійський вид спорту. Розвитком його опікується Національна українська федерація автомодельного спорту.

1993 на Чемпіонаті Європи (м. Варна, Болгарія) Україну прийнято до складу ФЕМА, і збірна України дебютувала на цих змаганнях. Щорічно спортсмени нашої країни беруть участь у чемпіонатах Європи, а від 1995 — у чемпіонатах світу.

Література

  1. Ліберман. Л. М. Автомобили на столе. Москва, 1964.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶