Автономна республіка

Автоно́мна респу́бліка — різновид автономних адміністративно-територіальних утворень з республіканським устроєм у складі держав.

Перші автономні республіки було створено 1918 у складі РСФРР (тепер РФ) без слова «автономна» у назві. 1919 слово «автономна» вперше вжито в назві «Автономна Башкирська Радянська Республіка». Повна назва різновиду адміністративно-територіальних одиниць — автономна соціалістична радянська республіка; згодом — автономна радянська соціалістична республіка.

Після створення СРСР (1922) автономні республіки було сформовано також у складі інших союзних республік. Автономна республіка мала власну конституцію, Верховну Раду, уряд, однак на відміну від союзної республіки не мала право виходу зі складу СРСР і відповідної союзної республіки.

У складі УСРР (згодом УРСР; тепер Україна) 1924–1940 існувала Молдавська АСРР (згодом АРСР); частина її території 1940 увійшла до складу новоутвореної Молдавської РСР (нині Молдова). 1991 Кримську обл. УРСР було перетворено на Кримську АРСР (1992–1994 — Республіка Крим у складі України, з 1994 — Автономна Республіка Крим у складі України).

В інших державах, що входили до складу СРСР, автономні республіки існують у Азербайджані (Нахічеванська Автономна Республіка), Грузії (Абхазія (не контролюється урядом) і Аджарія), РФ (21 республіка) й Узбекистані (Каракалпакстан). Автономні республіки у складі РФ і Узбекистану не мають слова «автономна» у назві. Аналогічні за статусом автономні державні утворення у складі інших країн (Гагаузія у складі Молдови, Іракський Курдистан — Іраку, Воєводина — Сербії тощо) не мають слова «республіка» в назві.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶