Автотрофи

Автотро́фи (від авто… і грец. τροφή — їжа, живлення) — організми, які синтезують усі органічні речовини, необхідні для їхньої життєдіяльності, з простих неорганічних сполук (води, карбон діоксиду, неорганічних сполук Нітрогену), що містяться у воді, ґрунті, повітрі. Джерелом енергії для здійснення біосинтезу у фототрофних організмів є сонячне світло, у хемотрофних — енергія, що вивільняється внаслідок окисно-відновних перетворень простих неорганічних сполук.

Автотрофи поділяють на дві великі групи:

  1. Фотоавтотрофи (рослини бактерії, археї), які, залучаючи сонячну енергію для біосинтезу органічних сполук, здійснюють різноманітні реакції фотосинтезу;
  2. Хемотрофи (бактерії, археї), які в процесі біосинтезу використовують енергію окисно-відновних реакцій перетворень простих неорганічних сполук.

Традиційно автотрофи протиставляють гетеротрофам — споживачам готової органічної речовини. Існує також проміжна група — міксотрофи, до якої належать організми, здатні як до автотрофного, так і до гетеротрофного живлення залежно від умов існування (евгленові водорості, міксотрофні бактерії). Автотрофи — продуценти, адже вони створюють первинну біологічну продукцію; завдяки їм створюється трофічна база для консументів і редуцентів, які є споживачами готової органічної речовини. Вважається, що в процесі еволюції автотрофи виникли після гетеротрофів.

Література

  1. Одум Ю. Экология: В 2 т. Москва : Мир, 1986.
  2. Odum E. P., Barrett G. V. Fundamentals of ecology. Belmont : Brooks Cole, 2004. 624 p.
  3. Mauseth James D. Botany: An Introduction to Plant Biology. 4 ed. Sudbury : Jones & Bartlett Publishers, 2008. 672 p.

Див. також

Автор

С. В. Межжерін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Автотрофи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Автотрофи (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶