Автохорія

Скажений огірок (Ecballium elaterium)
Скажений огірок (Ecballium elaterium) викидає клейкий слиз із насінням

Автохорі́я (від авто... і грец. χωρέω — просуватися) — саморозкидання рослинами плодів, насіння, спор за допомогою пристосувань самої рослини, без участі зовнішніх агентів. Рослини, здатні до автохорії, називають автохорами. Спільним для різновидів автохорії є те, що діаспори віддаляються від батьківської рослини на незначні відстані. За характером та ефективністю пристосувань до самостійного розкидання насіння можна виділити такі форми автохорії:

а) автомеханохорія — активне розкидання насіння рослинами-балістами, які мають особливу будову насінних оболонок, пристосовану до такого механізму розкривання плоду. Наприклад, квасениця розкидає насіння, коли в живих тканинах зростає напруження. Її насінини оточені м’ясистим покривом; під зовнішнім шаром насінної шкірки залягає шар клітин, багатих на цукор, які сильно набрякають, у певний момент покрив насінин розтріскується — плід-коробочка розкривається, розкидаючи насіння. Рослиною-балістою є шалений огірок (Ecballium elaterium): у стиглому плоді створюється високий тургор, підвищується тиск рідини. За найменшого руху плід відривається від плодоніжки, а через утворений отвір сильним струменем викидається назовні клейкий слиз, що містить насіння. Автомеханохорія також притаманна багатьом бобовим, у яких сухий плід розривається в результаті напруження в мертвих тканинах оплодня;

б) барохорія — мимовільне осипання діаспор під впливом сили тяжіння, чому сприяють спеціальні пристосування, що полегшують опадання насіння і плодів. Наприклад, у дикорослих видів пшениці — ламке колосся, з якого, достигаючи, осипається зерно. Опадання важких плодів гіркокаштана, дуб — теж приклад барохорії;

в) автокриптохорія — самозаривання опалих діаспор у ґрунт за допомогою специфічних виростів і придатків, зазвичай гігроскопічних. Діаспори таких рослин мають достатньо довгий остеподібний виріст, нижня частина якого гвинтоподібно закручена. У разі зволоження виріст швидко розкручується, надійно заглиблюючи насінину в землю: при одноразовому розкручуванні виросту насінина проникає в ґрунт до 5 см. Такий спосіб розповсюдження діаспор характерний для багатьох злаків, зокрема, до автокриптохорії здатні ковили;

г) геокарпія — дозрівання плодів у ґрунті. Наприклад, арахіс має особливий орган — гінофор, який росте, доки не занурить зав’язь у ґрунт на глибину близько 10 см, і лише після цього гінофор припиняє ріст; натомість починає розростатися зав’язь, перетворюючись на плід. Геокарпія характерна для так званих земляних фікусів (наприклад, Ficus tanypoda — фікус довгоріжковий): їхні пагони розвиваються в нижній частині стовбура, нахиляються вниз і, досягнувши землі, проникають у поверхневі шари ґрунту. Там утворюються суцвіття і супліддя. Прикладом геокарпії є також геотропічні рухи плодоніжки в деяких фіалок.

Певною мірою до автохорії здатні повзучі діаспори. Наприклад, такі, що мають гігроскопічні щетинки, які залежно від чергування вологої і сухої погоди можуть здійснювати гігроскопічні рухи, у результаті чого діаспори проповзають по землі певну відстань.

Чиста автохорія в природі трапляється рідко — переважають змішані типи розповсюдження діаспор. Наприклад, за будь-якого способу поширення насіння (вітром, водою, тваринами) неодмінним є компонент сили тяжіння.

Література

  1. Левина Р. Е. Способы распространения плодов и семян. Москва : Издательство Московского университета, 1957. 361 с.
  2. Тахтаждян А. Л. Распространения семян и плодов // Жизнь растений: В 6 т. Москва : Просвещение, 1980. Т. 5. Ч. 1. Цветковые растения. С. 96–103.
  3. Schulze E.-D., Beck E., Müller-Hohenstein K. Plant Ecology. Berlin, Heidelberg : Springer. 2005. 702 p.
  4. Коровкин О. А. Анатомия и морфология высших растений: Словарь терминов. Москва : Дрофа, 2007. 268 с.
  5. Vittoz P., Engler R. Seed dispersal distances: a typology based on dispersal modes and plant traits // Botanica Helvetica. 2008. № 117 (2). Р. 109–124.

Автор

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Автохорія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Автохорія (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶