Авіаційний спорт

Дельтапланеризм

Авіаці́йний спорт — вид спортивної діяльності, пов’язаний з авіацією та польотами, який об’єднує різноманітні види спорту, що розрізняються за типами літальних апаратів і порядком використання повітряного простору в межах атмосфери Землі.

Види авіаційного спорту

Авіаційний спорт має такі види:

  • авіамодельний спорт, учасники якого змагаються в конструюванні та виготовленні моделей повітряних суден;
  • вертолітний спорт — змагання на вертольотах (гелікоптерах);
  • повітроплавання — змагання на аеростатах та повітряних кулях (на літальних апаратах, легших за повітря);
  • дельтальотний — змагання на дельтальотах (на літальних апаратах з гнучким крилом);
  • дельтапланеризм — змагання на дельтапланах;
  • параглайдінг — змагання на парапланах (на літальних апаратах з м’яким крилом, яке має дві оболонки та надувається через повітрозбірники з використанням потоку повітря);
  • парашутний — змагання, пов’язані з пілотуванням купола, вправами на точність приземлення і свупом (пілотуванням високошвидкісних куполів), артистичними діями, переформуванням у вільному падінні, фрістайлом, груповою акробатикою і фрі­флаєм (вільним падінням, яке здійснюється на високих швидкостях, у позах, відмінних від класичних);
  • планерний спорт — змагання на планерах;
  • літаковий — встановлення авіарекордів висоти польоту, дальності, швидкості, тривалості, вантажопідйомності, швидкопідйомності та точності приземлення.

Історія розвитку

Авіаційний спорт з’явився водночас із появою авіації. Офіційною датою виникнення вважають 12–14.05.1905, коли у Парижі під час міжнародної конференції була заснована Міжнародна авіаційна федерація (Federation Aeronautique Internationale). На 2016 федерація об’єднує авіаційні організації понад 100 країн. Вона опікується розвитком спортивної авіації у світі, розробляє та затверджує правила міжнародних змагань, організує та контролює їх проведення, реєструє авіаційні рекорди. Перші змагання проведені 22–29.08.1909 у м. Реймсі (Франція). У них брав участь 21 спортсмен, змагалися у дальності, швидкості та висоті польоту. Згодом слідом за літаковим з’явилися нові види авіаційного спорту.

З часом від вже сформованих видів спорту утворилися: парашутне багатоборство, пара-скі, групова та купольна парашутна акробатика, ракетомоделізм та ін. Проводяться змагання на літаках з реактивним двигуном, на дирижаблях, на спеціальних літальних апаратах: з двигуном на м’язовій силі, з коротким злітом та посадкою та ін.

Авіаційний спорт в Україні

Збірна команда України успішно виступає в літаковому, планерному, авіамодельному, дельтапланерному спорті у класі надлегких літальних апаратів. Зокрема, на перших Всесвітніх авіаіграх (Туреччина 1997) збірна України з усіх видів авіаційного спорту посіла призові місця.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶