Агадірська криза

Агаді́рська кри́за — гострий міжнародний конфлікт між Францією та Німеччиною періоду другої Марокканської кризи (1911). В умовах подальшого загострення міжнародної обстановки Німецька імперія прагнула не лише зміцнити свої позиції в Європі, але й послабити англо-франко-російську коаліцію шляхом проведення активної колоніальної політики.

6 серпня 1911 в Петербурзі була підписана німецько-російська угода, відповідно до якої Німеччина відмовлялася від концесій у Північному Ірані, а Росія, натомість, визнавала її право на будівництво гілки Багдадської залізниці до турецько-іранського кордону (пункт Ханакін).

Приводом до Агадірської кризи стало захоплення у травні 1911 французькими окупаційними військами марокканських міст Фес і Рабат під прикриттям необхідності придушення заворушень і захисту французьких громадян. У відповідь німецький уряд за ініціативою статс-секретаря А. фон Кіндерлен-Вахтера спочатку відправив 1 липня 1911 до берегів Марокко у район Агадіра канонерку «Пантера» — ця подія відома як «стрибок Пантери», а потім легкий крейсер «Берлін» (формально — для охорони німецьких фірм і громадян).

Німецько-французькі відносини настільки загострилися, що тільки консолідована позиція держав Антанти відвернула загрозу війни між Німецькою імперією та Францією. Розв’язання Агадірської кризи дипломатичним шляхом у листопаді 1911 призвело до підписання Феського договору 30 березня 1912 і визнання офіційним Берліном інтересів Франції у Марокко та лише до формального зміцнення колоніальних позицій кайзерівської Німеччини в Африці, де вона приєднала до своїх володінь у Камеруні частину території Французького Конго, а також до подальшого загострення міжнародної обстановки.

Література

  1. Петряев К. Д. Очерки по истории Германии начала ХХ века (1900–1914 гг.). Одесса, 1959.
  2. История дипломатии: В 5 т. / Под ред. В. А. Зорина и В. С. Семенова. 2-е изд., пераб. и доп. Москва, 1959–1979.
  3. Маныкин А. С. Новая и новейшая история стран Западной Европы и Америки. Москва, 2004.
  4. Кузьмін О. С. Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки. Житомир, 2011.
  5. Акунін О. С. Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки (1492–1918 рр.): Хронологія подій. Миколаїв, 2013.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶