Агванське письмо

Агва́нське письмо́ — графічна система, поширена в Кавказькій Албанії в 5–7 ст. (дослідження останніх років дають змогу датувати остаточний занепад 9–10 ст.).

Використовували для вимерлої у 12 ст. агванської мови, що входила до лезгінської групи нахсько-дагестанської мовної сім’ї. За формою літер агванське письмо генетично споріднене з вірменською і грузинською графікою. Результати дешифрування пам’яток агванського письма свідчать про його близьку спорідненість із сучасною удинською мовою.

Згідно з вірменськими історичними джерелами, систему агванського письма розробив вірменський просвітник і творець вірменського письма Месропом Маштоцем з місіонерською метою. До першої половини 20 ст. існування агванського письма підтверджували лише згадки в історичних джерелах. Перша знахідка агванського письма — запис неповного алфавіту (52 літери) із позначкою «агванське письмо» поряд із прикладами вірменської, грецької, єврейської, грузинської і арабської графічних систем у вірменському рукописі 15 ст.

У 1940–1950-х під час археологічних розкопок в Азербайджані й Дагестані відшукали кілька епіграфічних пам’яток агванського письма — написи на камені та на металевих предметах культового призначення. Перший рукописний текст агванського письма виявила 1996 грузинська експедиція під керівництвом З. Алексідзе. Це нижній шар двох палімпсестів, знайдених 1975 у монастирі Св. Катерини на горі Синай, над яким написано новий текст грузинською мовою. Спробу попереднього дешифрування оприлюднили німецькі лінгвісти Й. Гіпперт і В. Шульце у 2007, а повний дешифрований текст — у 2009. Рукопис є перекладом на агванську мову Євангелії, причому окремі особливості тексту свідчать про переклад його частин із вірменського перекладу. Тексти записано алфавітом, що складається з 59 літер (52 виявлені в раніше знайдених пам’ятках і 7 додаткових).

Література

  1. Тревер К. Очерки по истории и культуре Кавказской Албании. Москва, Ленинград, 1959.
  2. Gippert J., Schulze W. Some Remarks on the Caucasian Albanian Palimpsests // Iran and the Caucasus. 2007. Vol. 11. No. 2.
  3. Gippert J., Schulze W., Aleksidze Z., Mahé J.-P. The Caucasian Albanian Palimpsests of Mount Sinai. Turnhout, 2009.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶