Агентство з атомної енергії

Логотип Агенства з атомної енергії

Аге́нтство з а́томної ене́ргії (англ. Nuclear Energy Agency), ААЕ (NEA) — спеціалізована міжнародна установа, створена у межах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) з метою раціонального використання атомної енергії у мирних цілях. Агентство з атомної енергії засновано 01.02.1958 під назвою Європейське агентство з атомної енергії (European Nuclear Energy Agency, ENEA) (США брали участь як асоційований член), однак 20.04.1972 його назва була змінена на Агентство з атомної енергії у зв’язку зі входженням до агентства Японії, Канади, США та інших держав, що вивело організацію на міжнародний рівень. Штаб-квартира Агентства з атомної енергії розташована у м. Парижі (Франція). Членами Агентства є 29 держав — Австралія, Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Мексика, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Республіка Корея, Словацька Республіка, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, США, Туреччина, Угорщина, Фінляндія, Франція, Швеція, Чеська Республіка, Швейцарія, Японія. Після закінчення Другої світової війни Рада Організації європейського економічного співробітництва (ОЄЕС; тепер — Організація економічного співробітництва та розвитку, ОЕСР), в умовах зростання потреби у забезпеченні енергією та значним інтересом до атомної енергії, створила в лютому 1958 Європейське агентство з атомної енергії, що 1972 отримало назву Агентство з атомної енергії.

Головним завданням Агентства з атомної енергії, визначеним у його статуті, є допомога країнам-членам у збереженні та розвитку атомної енергії як безпечного, нешкідливого для навколишнього середовища та економічного джерела енергії. Агентство з атомної енергії є своєрідним форумом для обміну інформацією та досвідом з поглиблення міжнародного співробітництва у сфері безпечного використання атомної енергії у мирних цілях. Серед основних проблем Агентства — ядерна безпека, розвиток ядерної енергетики, охорона громадського здоров’я, захист від радіації, ядерне право та відповідальність у цій сфері, наукові дослідження у сфері ядерної енергії, ведення банку даних, управління ядерними відходами, збір та обмін інформацією у сфері ядерної енергії.

До структури Агентства входить Керівний комітет з атомної енергії, сім спеціалізованих технічних комітетів та секретаріат. Керівний комітет з атомної енергії є підзвітним безпосередньо Раді ОЕСР. Він складається з представників усіх урядів держав-членів Агентства з атомної енергії та ЄС, які з-поміж себе обирають голову та його заступника (терміном на один рік). Керівний комітет контролює роботу спеціалізованих комітетів Агентства з атомної енергії, які він створює для виконання завдань агентства. Для забезпечення роботи Керівного комітету та спеціалізованих технічних комітетів створено секретаріат, що є частиною секретаріату ОЕСР. До складу секретаріату, очільником якого є генеральний директор, входить 65 працівників. Річний бюджет секретаріату становить 10,4 млн євро. Основні напрями роботи Агентства з атомної енергії репрезентовано постійними спеціалізованими комітетами (до складу яких входять експерти країн-членів Агентства): Комітет з нагляду за діяльністю у сфері атомної енергії; Комітет з безпеки ядерних установок; Комітет з охорони здоров’я та захисту від радіації; Комітет з управління ядерними відходами; Комітет з ядерної науки; Комітет з ядерного права; Комітет з ядерного розвитку. Агентство з атомної енергії представлене найрозвиненішими державами у сфері атомної енергетики. Агентство з атомної енергії тісно співпрацює з МАГАТЕ, що є спеціалізованою установою ООН і перебуває у Відні, а також з Європейською Комісією ЄС. Співпраця Агентства з атомної енергії з країнами, що не є членами агентства, є звичайною практикою. Так, РФ має статус постійного спостерігача в усіх спеціалізованих технічних комітетах та їх робочих групах. Словенія також є постійним спостерігачем у семи спеціалізованих технічних комітетах. Деякі інші країни беруть участь у роботі Агентства з атомної енергії ад хок.

Література

  1. Statute of the OECD Nuclear Energy Agency (NEA) // The International law of Nuclear Energy: Basic documents / ed. by ElBaradei et al.Dordrecht. Nijhoff, 1999.
  2. NEA Annual Report 2008. Paris, 2008.
  3. The Strategic Plan of the Nuclear Energy Agency. 2011–2016. Paris, 2010.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶