Аграф

Агра́ф (фр. agrafe — скоба, пряжка, від давньофр. agrappe, давн.в-нім. krappa — гачок) — багатозначний термін:

Аграф. Рене Лалік. Застібка, 1895

1) Кріплення у вигляді ошатної пряжки або ажурного металевого гачка з петлею, що використовувалося як пряжка-прикраса для одягу, взуття, головних уборів, шпилька для волосся чи застібка в старовинних книжкових палітурках. Аграф міг виготовлятися з дорогоцінних металів, прикрашатися коштовним камінням, рельєфним декором, чеканкою тощо. В різні періоди був елементом як чоловічої, так і жіночої моди.

Аграф набув поширення в період Середньовіччя, замінивши фібулу; вийшов з ужитку в період раннього Ренесансу, поступившись підвіскам; знову ввійшов у моду як прикраса для скріплення декоративних складок одягу в 17 ст. У 18 ст. аграф використовувався як шпилька для волосся, у 19 ст. — лише у парадному вбранні монархів.

2) В архітектурі — замковий камінь в арках та склепіннях або його імітація над нішами в західноєвропейському архітектурному декорі; V-подібне металеве кріплення для з’єднання кам’яних блоків; ліпний декоративний елемент у вигляді рослинного орнаменту.

3) У садово-парковому мистецтві — орнаментальний рослинний мотив з листя або гілок у центрі квітника чи партеру, який має вигляд розетки, утвореної вигнутими лініями, доріжками, що виходять з одного місця.

4) У музиці — деталь фортепіано, латунний гвинт складної форми для фіксації положення та забезпечення якісного звучання струн.

5) У харчовій промисловості — винна скоба для пробки.

6) У медицині — хірургічна скоба.

7) Ручка кошика.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Аграф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аграф (дата звернення: 3.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶