Агренєв-Слов'янський, Дмитро Олександрович

Агре́нєв-Слов’я́нський, Дмитро́ Олекса́ндрович

Агре́нєв-Слов’я́нський, Дмитро́ Олекса́ндрович (справжнє прізвище — Агренєв; 19.12.1836, м. Москва, тепер РФ — 23.07.1908, м. Рущук, тепер Русе, Болгарія; похований у м. Ялті, Україна) — співак (тенор), хоровий диригент, фольклорист.

Агренєв-Слов'янський, Дмитро Олександрович

Народження 1836
Місце народження Москва
Смерть 1908
Місце смерті Русе
Alma mater Московський університет
Напрями діяльності музичне мистецтво

Життєпис

Закінчив Другу московську гімназію та Московський університет. Навчався вокалу в чеського хормейстера Р. Славека (м. Москва), у Ф. Річчі (м. Санкт-Петербург), П. Романі (Італія).

Творчість

1858 здійснив першу концертну подорож півднем Російської імперії.

З 1862 виступав на оперних сценах Російської імперії, Італії та Франції.

1868 організував у м. Празі (тепер Чехія) мішаний хор «Слов’янська капела», з яким концертував у Російській імперії, на Балканах, у країнах Центральної та Західної Європи, Америки та Африки.

Популяризатор слов’янських народних пісень та церковної музики. Упродовж усього життя займався записом і обробкою музичного фольклору (героїчних билин, балад, обрядових пісень). У репертуарі його хору були й українські пісні, зокрема «Ой, зіронька зійшла» в обробці Д. Агренєва-Слов’янського. Концерти духовної музики складалися з творів Д. Бортнянського, М. Березовського, А. Веделя, П. Турчанінова, Г. Ломакіна. В одному з концертів Д. Агренєва-Слов’янського у Празі 1867 дебютував як піаніст М. Лисенко. Д. Агренєв-Слов’янський — ініціатор спорудження в Києві «Слов’янського дому» (власним коштом), який мав стати центром слов’янської музичної культури (передбачалося створити безплатну музичну школу і школу співу, слов’яно-руську народну бібліотеку, архів народної творчості та концертний зал) і в майбутньому перерости в Русько-слов’янську консерваторію. Проте ініціативу Д. Агренєва-Слов’янського не було підтримано місцевою владою і тому проект не реалізовано. Д. Агренєв-Слов’янський — автор спогадів (опубліковані у газеті «Киевское слово», 1887, № 11–13).

Література

  1. Super А. La chapelle impériale russe: La chapelle de M. D. Slaviansky d’Agréneff; esquisse historique et critique sur la question de la musique à l’église. Paris, 1886.
  2. Хитрово А. Д. А. Славянский и его деятельность. Тверь, 1887.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶