Адамс, Джон Куч

Адамс, Джон Куч

А́дамс, Джо́н Куч (англ. Adams, John Couch; 05.06.1819, м. Корнуол, рег. Південно-Західна Англія, Велика Британія — 21.01.1892, м. Кембридж, рег. Східна Англія, Велика Британія) — астроном і математик. Член Лондонського королівського товариства (1849). Президент Лондонського королівського астрономічного товариства (1851–1853, 1874–1876).

Адамс, Джон Куч

(Adams, John Couch)

Народження 1819
Місце народження Корнуолл
Смерть 1892
Місце смерті Кембридж
Alma mater Кембриджський університет
Напрями діяльності математика, астрономія


Життєпис

Закінчив Кембриджський університет у 1843 з першою премією з математики; отримавши вчений ступінь, став викладачем університету.

Ще студентом зацікавився загадкою Урана — розбіжністю між спостереженим та обчисленим положенням планети, що, за припущенням багатьох учених, свідчило про існування більш далекої планети, яка силою свого тяжіння змінює орбіту Урана. Після дворічних розвідок у вересні 1845 визначив масу та елементи орбіти шуканої планети, розташованої за Ураном, а також її координати на 30.09.1845. Директор Кембриджської обсерваторії Дж. Челліс інформував про це королівського астронома, директора Гринвіцької обсерваторії Дж. Б. Ері, але марно: результати не викликали зацікавлення й довіри. Адамс не наполягав на організації подальших спостережень. За деякий час розрахунки, аналогічні до Адамсових, виконав астроном У. Левер’є (Франція). На основі його даних Й. Г. Галле провів спостереження й 23.09.1846 відкрив нову планету, яку назвали Нептуном. У листопаді 1846 Дж. Б. Ері виступив із повідомленням про більш ранні результати Адамса — виникла суперечка про першість, у якій Адамс участі не взяв.

Опісля Адамс проводив дослідження з небесної механіки, розробив метод чисельного інтегрування диференційних рівнянь руху небесних тіл, працював над теорією руху Місяця, зокрема, проблемами вікового прискорення тощо.

Визнання

За свої праці здобув визнання: з 1859 — професор астрономії та геометрії Кембриджського університету; 1861 — професор і директор Кембриджської обсерваторії.

Нагороджений золотою медаллю Коплі Лондонського королівського товариства (1848), золотою медаллю Лондонського королівського астрономічного товариства.

Кембриджський університет щодва роки присвоює премію ім. Адамса за роботи з фізики, математики та астрономії.

На честь Адамса названо кратер на Місяці та астероїд 1996 Adams.

Праці

  • On the Perturbations of Uranus // Appendices to various nautical almanacs between the years 1834 and 1854. London, 1851.
  • On the secular variation of the Moon’s mean motion // Philosophical Transactions of the Royal Society of London. 1853. Vol. 143.

Література

  1. Колчинский И. Г., Корсунь А. А., Родригес М. Г. Астрономы: Биогр. справочник. 2-е изд. Киев, 1986.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶