Адам де ла Аль

Ада́м де ла Аль (Adam de la Halle), Адам ле Боссю (Adam le Bossu; на пікардійському діалекті Bochu; близько 1235, м. Аррас, тепер регіон О-де-Франс, Франція — близько 1285–1288, м. Неаполь?, тепер Італія) — трувер.

Адам де ла Аль

(Adam de la Halle)

Народження 1235
Місце народження Аррас, О-де-Франс, Франція
Смерть бл. 1285–1288
Місце смерті Неаполь, Італія
Alma mater Паризький університет, Париж
Напрями діяльності літературна творчість, драматургія

Життєпис

Навчався у цистерціанському монастирі Вошелль, але згодом відмовився від церковної кар’єри, одружився, певний час жив у м. Дуе, однак повернувся до м. Арраса (за різними даними 1262 або 1275), де написав свій найвідоміший твір «Гра про альтанку» (1276–1277). Згодом навчався у Паризькому університеті, де отримав ступінь магістра мистецтв. Близько 1280 як поет і музикант поступив на службу до графа Робера ІІ д’Ар­туа, племінника короля Людовіка Святого; 1283 разом з його почтом вирушив до Неаполя, щоб підтримати графа Шарля д’Анжу під час повстання проти французького панування. Ймовірно там і помер.

Адам де ла Аль.jpg

Його твори різноманітні та революційні для свого часу. «Гра про альтанку» («Le Jeu de la feuillée») — перша повністю світська театральна п’єса. У ній поєднується кілька сюжетних ліній: з одного боку біографічна, про пригоди Адама, який хоче вирушити в Париж, з іншого — пародична феєрія (обід, приготовлений для фей жінками міста). Стиль твору жвавий і розмовний, в ньому згадуються справжні відомі особи м. Арраса, йдеться про живий театр, пов’язаний з дійсністю. «Гра Робена і Маріон» («Le Jeu de Robin et Marion»; близько 1284) — перша «музична комедія» в історії сучасного театру; належить до модного у 13 ст. ліричного жанру пасторалі. У творі розповідається про зустріч шевальє і пастушки, освідчення у коханні шевальє та відповідь пастушки. Оригінальність у тому, що уривки тексту чергуються з піснями і музичними уривками, у піснях повторюється те, про що говориться у діалогах.

Твори

  • Le Jeu de la feuillée. Paris, 1922 ; Le Jeu de Robin et Marion. Paris, 1924.

Література

  1. Dufournet J. Adam de la Halle à la recherche de luimême ou le jeu dramatique de la feuillée. Paris, 1974. 510 p.
  2. Littérature. Textes et documentes. Moyen Age / XVI siècle. Paris, 1988.
  3. Bertelot A. Histoire de la litterature française du Moyen Age. Paris, Nathan. 1988. 512 p.
  4. Светская драматургия // Дятлева Г. В., Смирнова Л. Н., Гальперина Г. А. Популярная история театра. Москва : Мульти Медиа, 2008. 1522 с. URL: http://www.k2x2.info/kulturologija/populjarnaja_istorija_teatra/p11.php

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶