Адгократія

Адгокра́тія, адхократія (від лат. ad hoc — для цього, для певного випадку, для конкретної мети та грец. ϰράτος — сила, влада) — самоврядна організаційна структура горизонтального (не ієрархічного) типу — відкрите, гнучке, творче підприємство з високим ступенем свободи в діях співробітників і переважно неформальним характером їх соціальної взаємодії.

Термін запропоновано Е. Тоффлером (1928–2016) у книзі «Шок майбутнього» (1970). На думку Е. Тоффлера, така організаційна форма вже набула значного поширення в сучасних юридичних і консалтингових фірмах, а також університетах, що ведуть дослідницьку роботу.

За своєю суттю адгократія протилежна бюрократії як основному способу людської організації, що з’явилася у період становлення індустріального суспільства, та ігнорує класичні принципи менеджменту, згідно з якими у кожного члена організації є певна стабільна роль. У бюрократичній організаційній системі індивід традиційно займав чітке місце в системі розподілу праці і був вписаний у вертикально орієнтовану ієрархію: ланцюг вказівок виходив зверху вниз.

В адгократичних організаціях на противагу бюрократичним структурам відбувається відхід від укорінених схем, стандартизації, сталого розподілу функцій та способів діяльності (прагнення до жорсткого поділу праці, надмірної формалізації поведінки та взаємодії, тотального використання систем планування й контролю тощо).

Адгократичні організації з метою випуску ефективних інноваційних продуктів об’єднують фахівців різних професій у команди для роботи над проектом, кожен із яких вимагає різних комбінацій навичок і ресурсів. Адгократія щоразу залучає й наділяє повноваженнями експертів, які набули знань і вмінь завдяки фаховій освіті, підготовці, досвіду. У цій системі управлінці і адміністратори виконують функцію координаторів між різними робочими групами, створеними на певний термін.

Адгократії також можуть існувати всередині бюрократичної організації як мобільні тимчасові групи, створені для вирішення спеціальних завдань, які нездатна вирішити організація в цілому.

Література

  1. Тоффлер Э. Шок будущего / Пер. с англ. К. Бурмистрова. Москва : АСТ, 2001. 560 с.
  2. Минцберг Г. Структура в кулаке: создание эффективной организации / Пер. с англ. под ред. Ю. Каптуревского. Санкт-Петербург : Питер, 2004. 512 с.
  3. Сухонос В. Адхократія як антибюрократична державна технологія: історико-правовий контекст // Правовий вісник Української академії банківської справи. 2014. № 2. С. 3–7.
  4. Єнін М. Адхократія // Соціологія: терміни і поняття / За заг. ред. В. Пічі. Львів : Новий Світ-2000, 2018. С. 28.
  5. Clayton M. Adhocracy: organizational structure without structure // Management Pocketbooks. 2018. URL: https://www.pocketbook.co.uk/blog/2018/05/29/adhocracy/

Автор ВУЕ

М. Н. Єнін

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Єнін М. Н. Адгократія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Адгократія (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
17.04.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶