Адекватність

Адеква́тність (від лат. adaequatus — прирівняний, з adaequare — прирівнювати, уподібнювати) — багатозначний термін:

1) У психології  — відповідність моделі поведінки індивіда відомим моделям поведінки. Адекватна поведінка — це уміння передбачити дії інших людей та робити свої дії зрозумілими і зручними для них, розуміння очікувань оточення, знання й використання соціальних шаблонів, правил тощо.

2) У психології пізнання — відповідність суб’єктивного образу сприйняття об’єкту, тобто точність і повнота пізнання психічної реальності. Адекватне пізнання — таке, що правильно відображає суттєві властивості й відношення предметів і явищ об’єктивного світу. Питання про ступінь адекватності пізнання, тобто про точність і повноту відображення, пов’язане насамперед з практикою, яка є критерієм істини. Адекватність психологічного пізнання людських почуттів, думок тощо досягається шляхом зусиль дослідника в розробці і використанні надійних методик, експериментальних процедур, правильного опису та інтерпретації результатів дослідження.

3) У філософії — відповідність реальності, що існує, очікуваному.

4) У перекладознавстві — відтворення єдності змісту і форми оригіналу засобами іншої мови. До цього поняття входить передання стилістичних та експресивних відтінків, правильний переклад термінів, зрозумілість перекладу. Переклад (насамперед художній) може бути загалом адекватним і за відсутності формальної точності передачі окремих слів і словосполучень, дрібних елементів тексту, якщо він відповідає ідейно-художньому задуму автора.

5) У теорії ймовірності — відповідність фактичних результатів (наприклад, результатів досліду) результатам, отриманим шляхом розрахунків.

6) У техніці — відповідність основних характеристик моделі характеристикам об’єкта, який моделюється.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Адекватність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Адекватність (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶