Адемар Шабанський

Адема́р Шаба́нський (франц. Adhemar de Chabannais, Adémar de Chabannes; лат. Ademarus Cabanesis; близько 988–1034, Єрусалим) — хроніст, чернець.

Адемар Шабанський

(Adhemar de Chabannais)

Народження бл. 988«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.988.
Місце народження невідомо
Смерть 1034
Місце смерті Єрусалим, Ізраїль
Напрями діяльності літературна творчість, поезія, проза, хроніка, релігія

Життєпис

Походив зі шляхетної родини з французької провінції Лімузен. Більшість дослідників називало місцем народження с. Шабане, дехто с. Шампаньяк; сучасні вчені певні, що це село, яке називається Шабанн, сусіднє з с. Шатопонсак (тепер департамент Верхня В’єнна, регіон Нова Аквітанія).

Провів усе життя у монастирях. У дитинстві батьки відправили його до монастиря Сен-Сібар в Анґулемі, 1007–1013 навчався у монастирі Сен-Марсіаль у Ліможі, де два його дядьки були деканом і півчим, а потім повернувся у Сен-Сібар, там прийняв духовний сан. Був найвпливовішою особою монастиря, керував інтелектуальним життям у ньому. Займався переписуванням рукописів, а також написав там численні твори.

Помер під час паломництва на Святу землю.

Багато творів Адемара Шабанського уславлюють святого Марсіаля: віршовані п’єси, акровірші, поезії.

Але його основна праця — «Хроніка», або «Хроніка Аквітанії» (лат. «Cronicum aquitanicum»; 3 кн., 1028–1034), що розповідає історію від часів міфічного короля франків Фарамонда до 1028. Ця праця, особливо її остання частина, — важливе джерело знань про історію Ангумуа, Периґора та Лімузена.

Праці

  • Chronique. Paris, 1897.

Література

  1. Dictionnaire du Moyen Вge. Paris, 2004.
  2. Луговий О. М. Паломництва до Святої Землі ХI ст. та німці на військовій службі у Візантії // Стародавнє Причорномор’я. Вип. ХI. 2016. С. 306–313.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶