Аджанта

Печерний храмово-монастирський комплекс

Аджа́нта (англ. Ajanta) — печерний релігійний комплекс в Індії (шт. Махараштра), пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1983).

Комплекс відомий своїми стінописами та скульптурами, які мають надзвичайну художню цінність. Нині тут функціонує музей буддійського мистецтва.

Найраніші пам’ятки в печерах Аджанти відносять до 2–1 ст. до н. е. З часом комплекс було розбудовано. У 5–6 ст. н. е. створено багато нових храмів.

Печерний комплекс Аджанти складається з двох частин. Це низка печер, вирубаних у скелі протягом 2 ст. до н. е. — 7 ст. н. е. Загалом 29 печер, з них 5 — храми, 24 — монастирі. Всі печери поєднує стежина. Храми (чайтья) краще освітлені (мають додаткове вікно). Тривалий час храми не функціонували.

Виявлені у 1819 і стали відомі завдяки унікальному живопису на стінах храмів. 1843 англієць Дж. Фергюссон детально обстежив Аджанту.

З 1920-х мистецьке оздоблення печер відреставроване й охороняється. Зображення у монастирях та храмах мають релігійне спрямування; водночас широко висвітлюють і особливості побуту свого часу, міфологічні сюжети.

Література

  1. Spink W. M. Ajanta: History and Development. Leiden, 2006. Vol. 5: Cave by Cave.
  2. Spink W. M. Ajanta: History and Development. Leiden, 2009. Vol. 4: Painting, Sculpture, Architecture. Year by Year.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶