Адміністративний акт

Адміністрати́вний акт — волевиявлення чи рішення індивідуальної дії адміністративного органу, спрямоване на набуття, зміну чи припинення прав та обов’язків фізичної або юридичної особи (осіб). Головні ознаки адміністративного акту: індивідуальність, тобто акти стосуються конкретної особи (осіб) та їх відносин чи справ; зовнішня дія, тобто прямий вплив на приватних осіб; адміністративність, тобто його походження від адміністративних органів (на відміну від актів законодавчого органу чи судових органів).

Адміністрати́вний акт.jpg

Поняття є функціональним, адже у визначених законом випадках окремі повноваження публічної адміністрації можуть отримувати установи, організації, підприємства тощо. Прийняття адміністративного акту — домінантна правова форма діяльності органів публічної адміністрації. Основна відмінність адміністративного акту від нормативного акту полягає в тому, що адміністративний акт завжди має конкретних адресатів, або адресатів, яких можна визначити за певними ознаками, він стосується врегулювання конкретного випадку. Відмінність адміністративного акту від адміністративних договорів у тому, що адміністративний акт — це одностороннє волевиявлення, а адміністративний договір — це угода двох або більше сторін. За формою адміністративні акти можуть бути: письмовими; усними; вчиненими у формі дій. За характером дії щодо особи їх поділяють на обтяжувальні (несприятливі) та сприятливі (позитивні).

Термін «адміністративний акт» поширений у багатьох країнах ЄС, його написання в більшості мов майже однакове, наприклад, administrative act — англійська, acte administratif — французька, acto administrativo — іспанська та португальска, atto amministrativo — італійська, Verwaltungsakt — німецька тощо. У частині країн Європи адміністративними актами є тільки індивідуальні рішення та заходи.

Література

  1. Зіллер Ж. Політико-адмістративні системи країн ЄС. Порівняльний аналіз / Перекл. з франц. В. Ховхуна. Київ : Основи, 1996. 420 с.
  2. Тимощук В. П. Адміністративні акти: процедура прийняття та припинення дії. Київ : Конус-Ю, 2010. 296 с.
  3. Патерило І. В. Сутність та особливості адміністративних актів як основних інструментів діяльності публічної адміністрації // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2015. Вип. 31 (3). С. 10–14.

Автор ВУЕ

В. П. Тимощук

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тимощук В. П. Адміністративний акт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Адміністративний акт (дата звернення: 3.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶