Адоніс (Adonis)

Адоніс весняний (лат. Adonis vernalis)

Адо́ніс, горицвіт (Adonis) — рід рослин родини жовтецевих. Латинська назва утворена від імені персонажа давньогрецьких міфів Адоніса (грец. Ἀδωνις).

Характеристика

Рід адонісу включає одно- або багаторічні трав’янисті рослини 10–40 см заввишки. Листки сильно розсічені, квітки поодинокі, яскраві, жовті або червоні, великі. Цвіте в квітні–травні.

Таксономічна структура та географічне поширення

Рід адонісу налічує близько 30 видів, які у дикому стані ростуть по сухих відкритих місцях у помірному поясі Євразії, в Північній Африці. В Україні зростає 5 видів, 2 з яких, адоніс весняний, або горицвіт весняний (Adonis vernalis) та горицвіт волзький (Adonis wolgensis), занесені до Червоної книги України.

Представники

Найпоширеніший в Україні горицвіт весняний. Це багаторічна трав’яниста рослина 15–50 см заввишки з товстим косогоризонтальним коротким кореневищем і прямими надземними пагонами. Листки пальчасторозсічені на вузькі ниткоподібні частки. Квітки поодинокі, 2–3 см у діаметрі, золотисто-жовті з 12–20 жовтими і 15 зеленкуватими листочками оцвітини. Плід — багатогорішок. Цвіте в березні–квітні. Плодоносить у травні. Розмножується насінням та вегетативно. Вид зростає переважно в лучних степах, рідше — в справжніх степах, спорадично — на узліссях та у світлих розріджених лісах. Адоніс весняний досить поширений, але чисельність виду значно скоротилися через розорювання, надмірне випасання, терасування та заліснення схилів, великі обсяги заготівлі, збирання на букети.

Охорона

Адоніс весняний включено до Додатку конвенції CITES. Охороняють у природних заповідниках: Українському степовому, Луганському, Канівському, Дніпровсько-Орільському, Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Опукському, «Медобори», «Єланецький степ»; національних природних парках: «Подільські Товтри», «Святі Гори», «Кармелюкове Поділля», і в низці регіональних ландшафтних парків, заказників і пам’яток природи. Зростає потреба в нових заказниках та контролі стану популяцій. Заборонено заготівлю рослин, терасування та заліснення схилів. Адоніс весняний вирощують у Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка, Донецькому і Криворізькому ботанічних садах НАН України, в Нікітському ботанічному саду — Національного наукового центру Української академії аграрних наук, у ботанічних садах багатьох університетів.

Література

  1. Червона книга України. Рослинний світ. Київ : Глобалконсалтинг, 2009. 900 с.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶