Аеростатика

Аероста́тика (від аеро… і στατός — нерухомий) — розділ гідроаеромеханіки, що вивчає закони рівноваги газоподібних середовищ атмосферного повітря. Моделлю, яка досить точно описує атмосферне повітря, є ідеальний газ, властивості якого описуються так званими газовими законами (Бойля — Маріотта, Гей-Люссака), що подають співвідношення між тиском, об’ємом і температурою газу. Ці параметри повітря залежать від його місцезнаходження на Землі. Повітря перебуває під дією сили земного тяжіння і, маючи масу, тисне на земну поверхню. Іншим чинником стану повітря є його властивість займати весь наданий йому об’єм, тобто повітря має пружність. Ця властивість призводить до зменшення щільності атмосферного повітря зі збільшенням висоти відносно Землі. Будь-який тиск на повітряну масу рівномірно поширюється на всі боки і діє однаково на обмежувальні поверхні незалежно від їх форм і положень. Додатковими чинниками стану повітря є його температура, залежна від енергії, що надходить від Сонця та з поверхні Землі, а також вологість, що є залежною від випаровування земної поверхні. Для повного опису стану атмосферного повітря, окрім аеростатики, слід використовувати закони термодинаміки (Ван дер Ваальса тощо).

Література

  1. Рид Р., Праусниц Дж., Шервуд Т. Свойства газов и жидкостей: Справочное пособие / Пер. с англ. 3-е изд., перераб. и доп. Ленинград : Химия, 1982. 592 с.
  2. Сивухин Д. В. Общий курс физики : в 4 т. 3-е изд., перераб. и доп. Москва : Наука, 1990. Т. 2: Термодинамика и молекулярная физика. 592 с.
  3. Дудик М. В. Термодинаміка і статистична фізика. Умань : ПП «Жовтий», 2015. 132 с.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶