Аерофототопографія

Аерофототопогра́фія (від аеро…, фото... і топографія) — розділ фотограмметрії та наукова дисципліна, що вивчає і розробляє методи та засоби створення топографічних карт за матеріалами аерофотознімання. Досліджує геометричні властивості окремого аерофотознімка або стереоскопічної пари, розробляє фотограмметричні прилади для складання топографічних карт і методи польового та камерального дешифрування аерофотознімків тощо. Існує два методи аерофототопографічного знімання — стереотопографічний і комбінований. За допомогою стереотопографічного методу здійснюють визначення геодезичних координат і висот деякої обмеженої кількості точок місцевості, зображених на аерознімках, топографічного дешифрування аерознімків по вибраних маршрутах й встановленні географічних назв. В камеральних умовах за допомогою спеціальних фотограмметричних приладів при обробці аерознімків одержують контурну і висотну частини карти та складають і готують до видання її оригінали. Комбінований метод включає складання контурної частини карти на основі аерознімків та польове мензульне знімання рельєфу.

Аерофототопографія зародилася на початку 20 ст. Аерофототопографія тісно пов’язана з фізикою, математикою, геодезією, картографією та іншими науками. На сучасному етапі її розвиток пов’язаний з автоматизацією процесів складання топографічних планів і карт на основі використання ЕОМ, засобів глобального позиціювання (GPS навігація), інших дистанційних методів зондування, комп’ютерної графіки та моделювання, створення автоматизованих картографічних систем. Дослідження з аерофототопографії в Україні проводять у Київському національному університеті, Львівському і Донецькому політехнічному інститутах, галузевих науково-дослідних установах. Значний внесок у розвиток аерофототопографії в Україні зробили В. Фінковський (професор Львівського політехнічного інституту), М. Сердюков (професор Київського університету), Д. Оглоблін (професор Донецького політехнічного інституту) та ін.

Література

  1. Дробышев Ф. В. Основы аэрофотосъемки и фотограмметрии. Москва, 1973.
  2. Лобанов А. Н. Аэрофототопография. Москва, 1978.
  3. Сердюков В. М. Фотограмметрия. Москва, 1983.
  4. Бабашкин Н. М., Кадничанский С. А., Кучинский Ю. И., Нехин С. C. Выбор параметров АФС для современных технологий аэрофототопографической съемки // Геодезия и картография. 2012. № 12.
  5. Бабашкин Н. М. и др. Совершенствование требований к топографической аэросъемке // Геодезия и картография. 2012. № 12.
  6. Бабашкин Н. М., Нехин С. C., Топографическая аэросъемка. Современное состояние и перспективы развития // Геодезия и картография. 2015.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶