Айдаред

Айдаред

Айдаре́д (англ. Idared, від Idaho — Айдахо, шт. США, і red — червоний) — зимовий або пізньозимовий сорт яблуні, отриманий 1935 у США від схрещування сортів Вагнер і Джонатан. В Україні вирощують з кінця 1960-х у Лісостеповій та Степовій зонах, з середини 1970-х — у Південному Поліссі, згодом — по всій території України.

Характеристика

Характеризується сильнорослими та середньорослими деревами з кулястою широкоовальною або округлою дещо загущеною кроною. Міцні скелетні гілки відходять від стовбура під кутом 35–80°, їх кінці спрямовані догори. Пробуджуваність бруньок і пагоноутворювальна здатність середні.

Тип плодоношення — змішаний, плодоносить на кільчатках, плодових прутиках, однорічних приростах. Цвітіння раннє й тривале, його інтенсивність щороку становить 3–4 бали. Життєздатність пилку висока — 42–87 %, зав’язування плодів від природного самозапилення — 1,7–2,4 %, штучного — 2,7–7,0 %, від вільного запилення — 9–17 %.

Сорт схильний до самозапилення, кращі запилювачі — сорти Глостер, Рубінове Дуки, Росавка, Флоріна, Кубань Спур, Вагнер, Ред Делішес. Водночас запилювачем може стати будь-який сорт у стадії цвітіння. Плодові утворення рівномірно розподілені всією довжиною гілок, оголення не спостерігається. До знімання на кільчатках зберігається 2–3 плоди. В урожайні роки 2–3-річні гілки крони утворюють невеликі густі гірлянди плодів.

Плоди переважно більші за середній розмір (145–190 г), однорідні, плоско-округлі, зеленувато-жовті, з яскраво-червоним розмитим або смугасто-розмитим рум’янцем на більшій частині поверхні. Шкірка тонка, тверда, еластична, трохи масляниста, блискуча, з легким восковим нальотом. М’якуш кремовий або світло-кремовий, соковитий, середнього кисло-солодкого смаку, твердий при зніманні, пізніше — дрібнозернистий; наприкінці терміну зберігання стає м’яким, з ніжною текстурою, ординарного освіжаючого смаку. Смак плодів добрий або середній, аромат слабко виражений. Звичайний термін знімання плодів — остання декада вересня. Тривалість зберігання 150–180 днів в умовах штучного охолодження. Під час зберігання плоди можуть бути уражені підшкірною плямистістю, але загалом не втрачають своїх якостей до знімання. Транспортабельність плодів висока, товарність — 88–92 %, зокрема 10–15 % плодів вищого і 40–50 % — першого сорту. Використовують плоди для споживання у свіжому вигляді, а також для виготовлення продуктів переробки: соків, компотів, сухофруктів.

Дерева починають плодоносити на середньорослих підщепах на 5–6-й рік. Плодоношення сорту регулярне, продуктивність — вище середньої, становить 30,0–40,0 т/га. Сорт стійкий до бурої плямистості. В умовах півдня вирізняється середньою зимостійкістю й доброю посухостійкістю. На сильнорослій підщепі вступає у плодоношення на четвертий рік після посадки, на середньорослій — на четвертий. Плодоносить стабільно й рясно. Переваги сорту полягають у його високих показниках екологічної пристосованості, врожайності, товарності плодів, придатності для споживання у свіжому вигляді й для різних видів переробки; недоліки — значна вразливість паршами, борошнистою росою.

Сорт широко використовується в селекції як донор високої врожайності та товарності плодів; є батьківською формою ряду нових зимових сортів в Україні: Вертикаль, Танцівниця та інші. Айдаред характеризуються середньою силою росту дерева, потребує веретеноподібного формування крони. Зимостійкість середня, посухостійкість висока. Складність вирощування середня, підходить для помірного й теплого клімату.

Література

  1. Кондратенко Т. Є. Яблуня в Україні. Сорти. Київ : Світ, 2001. 298 с.
  2. Омельченко І. К. Культура яблуні в Україні. 2-ге вид, доп. Київ : Урожай, 2006. 304 с.
  3. Кондратенко Т. Є. Сорти яблуні для промислових і аматорських садів Українів. Київ : Манускрипт-АСВ, 2010. 400 с.
  4. Литовченко О. М., Павлюк В. В., Омельченко І. К. Кращі сорти плодових, ягідних і горіхоплідних культур української селекції. Київ : Преса України, 2011. 144 с.
  5. Жук В. М. Формування та обрізування крон дерев в інтенсивних насадженнях яблуні та груші : (рекомендації). Київ, 2013. 14 с.
  6. Трохимчук А. І. Зимостійкість і стійкість інтродукованих сортів яблуні до весняних заморозків в умовах Лісостепу // Вісник аграрної науки. Київ, 2015. С. 79–82.
  7. Трохимчук А. І., Денисюк О. Ф. Продуктивність інтродукованих сортів яблуні (Malus domestica Borkh.) в умовах Західного Лісостепу України // Садівництво. Київ, 2016. С. 13–21.
  8. Кондратенко Т. Є., Андрусик Ю. Ю. Загальна та часткова помологія. Київ : Компринт, 2017. 253 с.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶