Айрибаба

Айрибаба 

А́йрибаба — найвища гора Туркменістану (3 139 м) і гірського хребта Койтендаг (Кугітангтау), в південно-західній частині Паміро-Алаю (південне продовження хребта Байсунтау). Вершина розташована на території Койтендагського (Чаршангінського) етрапу (району) на південному сході Туркменістану біля кордону з Узбекистаном.

Складена осадовими вапняковими породами з вмістом гіпсу, розвинений карст. Хребет порізаний численними каньйонами (завглибшки до 500–700 м і завширшки кілька метрів біля дна). Гора з дуже крутими схилами; східний урвистий схил утворює практично нездоланну для людини ділянку державного кордону Туркменістану з Узбекистаном.

Схили гори вкриті рідколіссям з арчі (ялівця) та іншими чагарниками. Клімат помірний, вершину гори вкрито снігом (листопад–травень), річна кількість опадів — близько 400 мм.

На схилах гори розташовано Койтендагський заповідник, створено 1989 на площі 271,4 км², охороняються унікальнi гірськi ландшафти хребта Кугітангтау. В передгір’ї — ефемерова напівпустеля, а в горах — субтропічні гiрськi степи з ксерофітними чагарниками. У резерваті зростає близько 150 видів рослин, багато з них ендеміки; мешкають 21 вид ссавців (гвинторогий козел або мархур, туркменська рись, тяньшанський бурий ведмідь, барс, бородань), 143 види птахів, 21 — плазунів, 2 — земноводних. Зберігаються археологічні і палеонтологічні пам’ятки (сліди динозаврів на плато динозаврiв), система карстових вапнякових печер Кап-Кутан з протяжністю галерей понад 57 км і перепадом висот  310 м.

10.09.2004 Меджліс Туркменістану прийняв постанову щодо перейменування Айрибаби на «Пік Великого Туркменбаші» на честь президента республіки С. Ніязова.

Література

  1. Эке Ажанс Туркменистан. Анкара, 1995.
  2. Бушмакин А., Чарыев Б. Кугитанг, кладезь земли туркменской // Природа и человек. Ашхабад, 2004.
  3. Винокуров О., Кияшко Л., Магадов Х. Всё о Койтендаге: Айрыбаба, Ходжапиль, Плато динозавров, Карлюкские пещеры. Ашхабад, 2006.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶