Ай-ай (Daubentonia madagascariensis)

Ай-ай (лат. Daubentonia madagascariensis)

Ай-ай, руконі́жка мадагаскарська (Daubentonia madagascariensis) — єдиний вид родини айайєвих, або руконіжкових, представник підряду напівмавп ряду приматів.

Характеристика

Назву отримав від вигуку «ай-ай», який видавали туземці під час спілкування із цією твариною. Деякі вчені вважають ай-ай лемуром особливої групи. Невеличкий звір масою до 2–3 кг, з гнучким, струнким тілом до 44 см завдовжки. Має великі вуха та довгий пухнастий хвіст до 60 см, видовжені тонкі пальці, нігті є лише на великих пальцях задніх ніг. Звір пухнастий, забарвлення темно-буре з білими цятками. Великий палець майже не протиставлений іншим. На передніх кінцівках дуже видовжений третій палець.

Спосіб життя

За допомогою цих пальців ай-ай розчісує хутро, п’є, ловить здобич і з’їдає її. Різці дуже великі, ростуть, як у гризунів, протягом усього життя. Ікла у дорослих особин відсутні. Самка народжує одне дитинча раз на 2–3 роки після тривалої 170-денної вагітності. Розвиток триває 2–3 роки, живиться молоком до 7 місяців. Ай-ай живиться комахами та їхніми личинками, фруктами, нектаром, горіхами та грибами. Веде нічний деревний спосіб життя. Сімейних груп не утворює.

Охорона

Ендемік Мадагаскару. У місцевих жителів ай-ай викликає забобонний страх. Унаслідок винищення тропічних лісів за останні десятиліття різко втратив чисельність, у природі мешкає не більше тисячі особин.

Ареал доволі фрагментований, вид у природі зберігся в 16 резерватах, популяції в середньому становлять близько 50 особин. Як вид, що перебуває в загрозливому стані, занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Досить вдало розводиться в зоопарках.

Література

  1. Жизнь животных: В 7 т. Москва : Просвещение, 1989. Т. 7: Млекопитающие. 557 с.
  2. Джолли Э., Альбиньяк Р., Петтэр Ж.-Ж. Лемуры // Мадагаскар / Пер. с англ.; науч. ред. Б. Д. Васильев, отв. ред. серии В. Е. Соколов. Москва : Прогресс, 1990. С. 242–243.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶