Академічна студентська група

Академі́чна студе́нтська гру́па — офіційно створена, відносно постійна в межах навчального року, первинна реальна група студентів у структурі курсу, факультету або вишу в цілому, члени якої об’єднані спільними навчально-професійними завданнями, взаємодіють із викладачами, кураторами та між собою. Взаємодіючи, студенти групи засвоюють професійні знання та етичні норми, здійснюють наукову і науково-технічну діяльність відповідно до своїх інтересів, здібностей і нормативних вимог у галузі вищої освіти. Мета — становлення особистості майбутнього фахівця. Створення академічної студентської групи зумовлено потребами управління (як клас у школі, група в дитсадку). Кількість студентів у групі встановлюється нормативними документами вищого закладу освіти і складає від 5 до 35 осіб. Академічна студентська група — один з основних елементів освітньо-виховної системи вищої школи.

Студентів у групі поєднує: спільна мета і навчально-професійна діяльність, ділові та особисті зв’язки, однорідність складу групи за віком, висока поінформованість одне про одного, самоврядування та ін. Активна участь кожного студента в житті групи — досвід, необхідний для того, щоб жити й працювати в будь-якому виробничому колективі.

У структурі академічної студентської групи є дві підструктури: офіційна та неофіційна. Офіційна підструктура підпорядкована комплексу професійної підготовки, сприяє становленню майбутнього фахівця, ґрунтується на повазі, авторитетності в діловій сфері. Її ланки мають офіційний характер: староста, призначений деканатом (відповідає за організацію навчання) та профорг, обраний студентами (відповідає за соціальний захист прав кожного члена групи в процесі навчання та відпочинку). До офіційної структури академічної студентської групи також входять студорг, культорг, фізорг, волонтер та ін., які обираються на зборах групи разом із старостою та профоргом і є активом групи. Неофіційна підструктура виявляється в тому, що група поділяється на підгрупи зі своїми лідерами; такий розподіл відбувається на основі інтересів, симпатій-антипатій, життєвих цінностей, особистісних особливостей студентів.

Академічна студентська група — спільнота автономна і самодостатня; здатна сама вирішувати внутрішні проблеми. Водночас її активність пов’язана з соціальним життям факультету, університету, вирішенням проблем соціального характеру.

Література

  1. Майерс Д. Социальная психология / Пер. с англ. Санкт-Петербург : Питер, 1996. 682 с.
  2. Берн Э. Лидер и группа. Екатеринбург : ЛИТУР, 2002. 320 с.
  3. Осипова Т. Ю. та ін. Виховна робота зі студентською молоддю. Одеса : Фенікс, 2006. 228 с.
  4. Подоляк Л. Г., Юрченко В. І. Психологія вищої школи. 2-ге вид. Київ : Каравела, 2008. 352 с.
  5. Ортинський В. Л. Педагогіка вищої школи. Київ : Центр учбової літератури, 2009. 472 с.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶