Академія вишуканих мистецтв у Флоренції

Академія вишуканих мистецтв у Флоренції Accademia di belle arti di Firenze

Емблема
Академія вишуканих мистецтв.jpg
Тип навчально-мистецький, художньо-музейний заклад
Рік створення 1562
Штаб-квартира Флоренція
Очільник Лучіано Модіка
Мета діяльності освіта
Профіль діяльності мистецтво
Розташування Італія
Веб-сайт http://accademia.firenze.it/en/

Акаде́мія ви́шуканих мисте́цтв у Флоренції (Accademia di belle arti di Firenze) — навчально-мистецький і художньо-музейний заклад у м. Флоренції (Італія). У Галереї Академії вишуканих мистецтв одне з найкращих зібрань скульптури Мікеланджело, зокрема, його шедевр «Давид».

Заснування Академії живопису

Академія вишуканих мистецтв — перша академія живопису в Європі. Заснував 1562 Козімо І Медичі, великий герцог Тосканський (1519–1574). До цього у Флоренції функціонувало Товариство малюнка ім. св. Євангеліста Луки, засноване 1339, яке розміщувалося в головній капелі флорентійської лікарні Санта Марія Нуова. У середині 16 ст. приміщення у Товариства відібрали, що призвело до фактичного припинення його існування.

1561 фра Джованн’Аньоло Монторсолі (відомий на той час скульптор) і майстер Заккерія (пріор флорентійської церкви Нунциати) вирішили відновити товариство, але вже як Академію малюнка. Дж. Вазарі презентував ідею великому герцогові Козімо І Медичі, який ідею підтримав.

Спочатку Академію розмістили у храмі монастиря дельї Анджелі, згодом — у церкві Сантисіма-Аннунциата. Члени-засновники Академії вишуканих мистецтв: фра Джованн`Аньоло, Франческо де Сангалло, Аньоло Бронзіно, Джорджо Вазарі, Мікеле ді Рідольфо і Пьєр Франческо ді Якопо ді Сандро. Першим академіком став скульптор, художник і архітектор італійського Відродження Мікеланджело Буонарроті.

Історія розвитку Академії вишуканих мистецтв у 18—19ст.

1784 великий герцог Тосканський Пьєтро Леопольдо ді Лорена трансформував Академію малюнка в Академію вишуканих мистецтв, до якої ввійшли всі школи мистецтв, малювання і скульптури Флоренції. За рішенням герцога, до вишуканих мистецтв зарахували музику, на підставі чого в Академії вишуканих мистецтв створили музичне відділення. (1849 воно виокремилось зі складу Академії як Музичний інститут, згодом Консерваторія, якій 1910 надали ім’я Луїджі Керубіні, видатного італійського композитора, уродженця Флоренції).

Галерея Академії вишуканих мистецтв

При Академії вишуканих мистецтв засновано Галерею з метою надати учням можливість знайомитись зі зразками античного мистецтва та копіювати їх. Основу ізофонду трансформованого закладу склали роботи з колекції попередньої Академії. 1786 і 1808 Галерею поповнили мистецькі твори кількох монастирів і церков, 1873 з площі Сеньйорії перенесли статую Мікеланджело «Давид» (1501–1504).

1784 Галерея переїхала до будівлі колишнього госпіталю при монастирі св. Матвія і св. Миколая (у подальшому Академія вишуканих мистецтв зайняла весь госпіталь), але приміщення виявилося затісним для скульптури (висота статуї без п’єдесталу становить 4 м 10 см, із п’єдесталом — 5 м 17 см). Тому 1882 за проектом архітектора Еміліо де Фабрис для неї збудували спеціальне приміщення — так звану трибуну Давида.

1911 до Академії вишуканих мистецтв надійшло п’ять скульптур Мікеланджело: «Раби» («Атлас», «Юний раб», «Раб, що прокидається» і «Бородатий раб»), а також «Св. Матвій». Фігури рабів призначалися для гробниці папи Юлія ІІ у соборі св. Петра у Римі, над якою Мікеланджело працював близько 40 років, однак так і не завершив (більшість скульптур цієї гробниці виконали інші майстри). Скульптуру «Св. Матвій» створено близько 1504 для фасаду флорентійського собору, де її так і не було встановлено. 1939 колекцію Галереї Академії вишуканих мистецтв поповнила ще одна робота великого скульптора — «Палестринська П’єта». Крім скульптури Мікеланджело, серед зібрання Академії вишуканих мистецтв дві роботи Джамболонья.

У Галереї чудова колекція живопису 13–16 ст., зокрема, «Діва Марія на троні» Фра Бартоломео, «Сретеньє» Домініко Гірландайо, «Мадонна з малям і ангелами» і «Мадонна з малям, св. Іоаном і двома ангелами» Сандро Ботічеллі, а також «Благовіщеня» Філіппіно Ліппі, сина Філіппо Ліппі, у якого навчався Ботічеллі. Оскільки Академія вишуканих мистецтв — освітній заклад, в її зібранні є велика кількість гіпсових моделей, зокрема професора Академії вишуканих мистецтв, скульптора Лоренцо Бартоліні.

Галерея Академії вишуканих мистецтв сполучається з Консерваторією ім. Л. Керубіні, що уможливлює знайомство з колекцією старовинних музичних інструментів і документальних пам’яток музичної культури. В експозиції представлені клавесин, спінет, фортепіано, скрипки, віолончелі, альти. Три інструменти — альт, віолончель, скрипка — роботи Антоніо Страдіварі (1644–1737). Альт і віолончель входили до так званого струнного квінтету Медичі (1690) — подарунка аристократа з Кремони Бартоломео Аріберті тосканському принцу Фердинандо, сину великого герцога Тосканського Козімо ІІІ Медичі. Скрипку Страдіварі, яку експонує музей, видатний майстер створив пізніше (1716), вона не входила до квінтету. Одну з оригінальних скрипок квінтету втрачено, друга — в Академії св. Цецилії у м. Римі. На окрему увагу заслуговує перше фортепіано, створене у Флоренції 1700 (за іншими даними 1709). Його винахідником вважають Бартоломео Кристофорі (1655–1732), майстра з виготовлення клавесинів з Падуї, якого 1688 запросили до флорентійського двору принца Фердинанда.

Останнім часом експозицію Галереї Академії вишуканих мистецтв поповнюють роботи сучасних художників, що є поширеною практикою провідних художніх музеїв Італії.

Література

  1. Вазарі Дж. Життєпис найславетніших живописців, скульпторів та архітекторів / Пер. з італ. Київ : Мистецтво, 1970. 517 с.
  2. Федотова Е. Д. Италия. История искусств. Москва : Белый город, 2006. 609 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гончарова О. М. Академія вишуканих мистецтв у Флоренції // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Академія вишуканих мистецтв у Флоренції (дата звернення: 2.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶