Академія наук вищої школи України

Акаде́мія нау́к ви́щої шко́ли Украї́ни, АН ВШ Украї́ни — всеукраїнська громадська наукова організація, що об’єднує вчених вищих навчальних закладів та сприяє проведенню теоретичних і прикладних досліджень із проблематики природничих, гуманітарних і технічних наук.

Установчі збори відбулися 27.11.1992. Серед академіків-засновників АН ВШ України — професори Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктори фізико-математичних наук В. Стріха і Ю. Чутов, доктор геолого-мінералогічних наук М. Дробноход та 50 докторів наук, професорів українських вишів, які прибули на скликані ініціативною групою Установчі збори. Перший президент — В. Стріха (1992–1999); 1999–2013 — М. Дробноход. 15.02.2014 президентом обрано О. Наконечного. В АН ВШ України — близько 400 академіків (2016), як вітчизняних, так і зарубіжних учених.

Напрями діяльності Академії

Головна мета Академії — сприяти розвитку наукових досліджень та вдосконалювати на цій основі навчально-виховний процес у вищих навчальних закладах України. Основне завдання АН ВШ України:

  • визначати проблематику наукових досліджень у вишах України;
  • організовувати наукові дослідження та впроваджувати наукові досягнення в навчальний процес;
  • готувати фахівців та підвищувати їхню наукову кваліфікацію;
  • проводити наукові сесії, з’їзди, конференції, наради;
  • здійснювати видавничу діяльність (друковані періодичні видання, наукові збірники, монографії, щорічники, наукові записки);
  • сприяти міжнародному співробітництву вчених вишів України з науковцями інших країн.

Організаційні особливості Академії

Академія діє згідно зі Статутом, затвердженим Установчими зборами 27.11.1992 (зі змінами та доповненнями 1999, 2004, 2006, 2007). Працює на засадах демократичного самоврядування, колегіального керівництва та гласності. Вищий керівний орган Академії — Загальні збори (Конференція), які скликаються не рідше ніж один раз на рік. У період між Загальними зборами керує Академією Президія на чолі з президентом. Членство в Академії може бути індивідуальним і колективним. Індивідуальними членами Академії є академіки й почесні академіки, а також викладачі й наукові співробітники вишів, які мають науковий ступінь доктора наук, визнають Статут Академії та активно працюють в одному з її наукових відділень. Колективними членами Академії можуть бути заклади вищої освіти та інші установи й організації, які сприяють її діяльності.

Основою організаційної структури АН ВШ України є наукові відділення (15 відділень станом на 2016): аграрне; біології; економіки; інформатики і системного аналізу; історії, філософії та українознавства; політології, соціології та права; філології, мистецтвознавства і масової комунікації й ін. Регіональні відділення створюються за територіальною ознакою; станом на 2016 їх два — Західне та Харківське.

Робота

Академія — організатор наукових комунікацій. Організація є засновником і видавцем «Наукових записок Академії наук вищої школи України», від 2013 — багатопрофільного англомовного наукового журналу «Наукові обрії» («Scientific Horizons»). 1996–2013 видавала науково-практичний щоквартальник «Освіта і управління».

АН ВШ України — організатор наукових конференцій, семінарів, круглих столів, присвячених актуальним проблемам розвитку української науки й вищої школи. Одним із найпомітніших заходів стали щорічні Академічні читання пам’яті В. Стріхи.

Щороку АН ВШ України присуджує нагороди: за визначний внесок у розвиток науки та впровадження її результатів в освіту — Нагорода Св. Володимира; за видатні досягнення в галузі науки й техніки — Нагорода Ярослава Мудрого; за видатні наукові роботи в галузях математики; фізики та астрономії; інформатики та обчислювальної техніки — медаль імені академіка М. Кравчука.

Література

  1. Вчені Академії наук вищої школи України (1992–2005) / Уклад. В. П. Литвин та ін.; заг. ред. М. І. Дубина. Харків, 2005.
  2. Академія наук вищої школи України, 1992–2010: довідник. Київ, 2010.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶