Акарициди

Акарици́ди (від грец. ἄϰαρι — кліщ і лат. сaedere — вбивати) — хімічні речовини, які використовують для боротьби з кліщами — небезпечними шкідниками рослин. Проти них застосовували обкурювання сіркою, мінеральні олії. Сучасні акарициди поділяють на три групи:

  1. інсектоакарициди — ефективні проти кліщів і комах (препарати із групи фосфорорганічних сполук, деякі піретроїди і препарати неорганічної cірки);
  2. специфічні акарициди (овоциди) — сполуки і суміші сполук, що діють лише на дорослих кліщів, їхні личинки або яйця (препарати зі вмістом сірки, брому, гетероциклів азоту);
  3. акарофунгіциди — засоби для знищення кліщів і патогенних грибів. Акарциди застосовують переважно у рослинництві. Використовують також в інших галузях. Наприклад, акарициди обробляють вулики для лікування вароатозу у бджіл та подібних хвороб, спричинених паразитичними кліщами. Для боротьби з хворобами людей і тварин, які передаються через укуси кліщів (хвороба Лайма, або кліщовий бореліоз, кліщовий енцефаліт), в ендемічних районах акарицидів обробляють лісопаркові зони. Кліщі найчутливіші до обробки одразу після виходу з яйця і на стадії личинок молодшого віку. Імаго і старші личинки стійкіші, тому планувати обробку слід на період активного розвитку кліщів.

Література

  1. Євтушенко М. Д., Байдик Г. В., Забродіна І. В. та ін. Сільськогосподарська ентомологія: назви основних шкідників сільськогосподарських культур і лісових насаджень. Харків : ФОП Бровін О. В., 2016. 194 с.
  2. Патогенез хвороб рослин / За ред. В. М. Пожелянца. Житомир : Рута, 2015. 216 с.
  3. Вигера С. В., Чумак П. Я., Ковальчук В. П. та ін. Екологічні основи захисту урбофітоценозів. Київ : Компринт, 2016. 470 с.

Автор ВУЕ

Г. М. Господаренко

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶