Акродерматит

Акродермати́т (від грец. ἄϰρος — кінцівка та δέρμα — шкіра)  — група захворювань шкіри з ураженням переважно найвіддаленіших від середньої площини тіла ділянок кінцівок.

Етиологія акродерматиту не з’ясована. Розрізняють декілька видів акродерматиту: атрофічний хронічний, ентеропатичний, пустульозний. Перебіг акродерматиту атрофічного характеризується появою на тильному боці ступень і кистей у ділянці колінних і ліктьових суглобів застійно-синюшної еритеми (згодом може поширюватись на всю кінцівку), яка іноді супроводжується ущільненням шкіри та утворенням фіброзних вузлів. Хворіють дорослі, частіше жінки. Акродерматит ентеропатичний розвивається в ранньому дитячому віці; для нього характерні висипання на шкірі навколо рота, на кінцівках і близько ануса, облисіння, блефарит, діарея, затримка росту, виснаження. Захворювання триває роками з короткими спонтанними ремісіями. Без лікування можливий летальний результат.

Для акродерматиту пустульозного характерна поява на гіперемованій шкірі долонних (або підошовних) і тильних поверхнях рук (рідше — ніг) невеликих пустул; згодом спостерігається тьмяніння, деформація та відпадіння нігтів; може спостерігатись дисемінація висипів по всьому тілу. Захворювання триває роками з короткими ремісіями.

Література

  1. Коляденко В. Г. Шкірні та венеричні хвороби. Полтава, Київ, 2006.
  2. Червяк П. І. Медична енциклопедія. Вид. 3-тє, доп. Київ, 2012.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Акродерматит // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акродерматит (дата звернення: 3.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶