Акрукс

Акрукс.jpg

Акру́кс — найяскравіша зірка сузір’я Південний Хрест і дванадцята за яскравістю у просторі нічного неба; має схилення — 63°; найпівденніша зірка першої величини.

Акрукс є системою з трьох зірок, найближчі з яких знаходяться на відстані 321 світлових років від Сонячної системи.

Головна зірка α1 цієї системи масою приблизно 14 мас Сонця має зоряну величину 1,40 і є спектрально-подвійної зіркою, компоненти якої обертаються однією орбітою з періодом 76 земних днів. Друга за величиною зірка α2 має зоряну величину 2,09 і масу, що перевищує масу Сонця в 10 разів. α1 та α2 обертаються навколо центру мас з періодом приблизно 1500 років і мають мінімальну відстань 430 астрономічних одиниць, тому їх рух майже непомітний. Щодо третьої зірки α3 вчені не дійшли спільної думки, чи пов’язана вона гравітаційно з системою Акрукса: за одними даними вона є субгігантом, що входить до системи, за іншою — це окрема спектрально-подвійна зірка.

Акрукс ще називають полярною зіркою Південної півкулі або зіркою Магеллана, бо за її допомогою мандрівники визначали напрямок на південь. Акрукс зображений на прапорах низки країн Південної півкулі як одна з зірок Південного Хреста.

Література

  1. Майлс Л., Смит А. Тайны Вселенной. Астрономия и космос / Пер. с англ. Л. Гальперштейна. Москва, 2002.
  2. Астрономічний енциклопедичний словник / За ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь, Львів, 2003.
  3. Климишин І. А., Крячко І. П. Астрономія. Київ, 2003.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶