Акселерометр

Акселеро́метр (від лат. accelerare — прискорювати і грец. μετρέω — вимірювати), акцелерометр — прилад для вимірювання прискорення (перенавантаження) в машинах і системах, що рухаються зі змінною швидкістю, а також для відстеження орієнтації пристроїв відносно напряму земної гравітації.

Конструкція

Основою конструкції акселерометра є чутливий елемент (так звана сейсмічна маса), який при виникненні прискорення зміщується за рахунок гнучкого зв’язку (пружини). Змінюється довжина пружини, з’єднаної з потенціометричним перетворювачем, з якого знімається вихідний сигнал, пропорційний вимірюваному прискоренню. Для запобігання аварій у разі критичних прискорень у акселерометрі встановлено демпфер, який гасить енергію ударів чутливого елемента в його крайніх положеннях. Три таких прилади, об'єднані в одну систему і зорієнтовані по осях, дозволяють отримувати інформацію про стан предмета у тривимірному просторі.

Класифікація

Відповідно до застосування (для вимірювання лінійних чи кутових прискорень) акселерометри поділяються на лінійні та кутові. Є також маятникові акселерометри — це лінійні акселерометри з кутовим переміщенням сейсмічної маси.

За кількістю вимірюваних складових прискорення акселерометри поділяються на одновісні, двовісні та тривісні, за типом чутливого елемента — на гіроскопічні (сейсмічною масою служить гіроскоп) і негіроскопічні (сейсмічна маса — тверде тіло).

За принципом дії розрізняють механічні та електромеханічні акселерометри: у механічних прискорення сприймається маятниковим пристроєм, у якому під його дією виникає відхилення маятника від положення рівноваги, у електромеханічних — тензодавачем, що змінює свій електричний параметр (опір, індуктивність або ємність) залежно від механічної деформації, пропорційної прискоренню. До акселерометрів відносять також вимірювачі прискорень лінійних вібрацій (вібродавачі, віброакселерометри).

Застосування

Акселерометри використовуються в системах навігації і управління літаків, ракет та інших літальних апаратів, кораблів та підводних човнів; у промислових системах контролю вібрацій верстатів, виробничих ліній та агрегатів; в автомобілях за їх допомогою працюють відеорєстратори, системи розгортання подушок безпеки, антиблокувальні системи гальм, системи курсової стійкості, адаптивні підвіски, адаптивний круїзконтроль тощо.

В інформаційних технологіях акселерометри застосовують для захисту жорстких дисків під час падінь та струсів: акселерометри віддають головкам зчитування команду зайняти безпечне положення, що значно знижує ризики пошкодження диску і втрати інформації.

У мобільних пристроях акселерометри використовуються для управління розташуванням зображення на моніторі (альбомне чи книжкове), а також для виконання пристроєм певних функцій при зміні його орієнтації у просторі (поворот дисплею, струшування, удар тощо).

Література

  1. Попович М. Г., Ковальчук О. В. Теорія автоматичного керування. Київ : Либідь, 1997. 544 с.
  2. Современные информационные технологии в задачах наведения беспилотных маневренных летательных аппаратов. Москва : Физматлит, 2009. 550 с.
  3. Лазарєв Ю. Ф. Основи теорії чутливих елементів систем орієнтації. Київ : НТУУ "КПІ", 2011. 644 с. URL: http://kafpson.kpi.ua/Arhiv/lazarev_bondar_ukr.pdf
  4. Бортникова В. О. Математическая модель метода нагрузки на чувствительный элемент акселерометра // Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології у виробництві та освіті: стан, досягнення, перспективи розвитку: Матеріали Всеукр. наук.-практ. Internet-конф. Черкаси, 2015. URL: http://globalnauka.com/naukova_ukraina/1680.html

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Акселерометр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акселерометр (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶