Актинобацильоз

Актино́бацильоз, проактиномікоз, псевдоактиномікоз, лігнірельоз (Actinobacillosis) — хронічна інфекційна хвороба переважно великої рогатої худоби, зрідка людини, яка характеризується гнійними ураженнями м’яких тканин голови, шиї, лімфатичних вузлів, рідко — внутрішніх органів, часто лімфаденітами і лімфангітами в ділянці голови і шиї.

У хворих тварин у м’яких тканинах голови і шиї, лімфатичних вузлах утворюються гнійні гранулематозні утворення. Температура тіла зазвичай не підвищується. Перебіг хвороби здебільшого доброякісний. У великої рогатої худоби часто спостерігається у формі «дерев’яний язик». Першими клінічними ознаками є сильна слинотеча, не можливість захоплювання корму.

Збудником захворювання є Actinobacillus lignieresi або Proactinomyces lignieresi, що належить до актиноміцетів. В організм збудник проникає через ушкоджену шкіру або слизову оболонку ротової порожнини, переважно з кормом. Актинобацильоз належить до маловивчених зоонозних захворювань, яке раніше діагностували як актиномікоз. До збудника чутливі всі види домашніх тварин (чутливішим є молодняк). Джерелом збудника актинобацильозу є хворі тварини. Здебільшого збудника актинобацильозу виявляють у ротовій порожнині клінічно здорових тварин. Для лікування проводять хірургічні обробки актинобацильозних уражень. За неможливості хірургічних утручань встановлюють дренаж, проводять очищення від змертвілих тканин і гною та хіміотерапію. У випадку виникнення захворювання в господарствах проводять комплекс лікувальних заходів із застосуванням хіміотерапевтичних препаратів та вимушену вакцинацію можливо потенційно зараженого поголів’я. Проводять також повний комплекс карантинно-обмежувальних і ветеринарно-санітарних заходів, ретельну дезінфекцію, дератизацію тощо.

Література

  1. Шишков В. П. Актинобациллёз // Ветеринарный Энциклопедический Словарь. Москва : Советская Энциклопедия, 1981. 640 с.
  2. Каришева А. Ф. Спеціальна епізоотологія. Київ : Вища освіта, 2002. 703 с.
  3. Рудой О. В. Особливості перебігу інфекційного процесу у тварин хворих на актинобацильоз (лігнієріоз) // Ветеринарна біотехнологія. 2012. № 21. С. 50–55.
  4. Інвазійні хвороби жуйних тварин / За ред. В. Ф. Галата. Полтава : Укрпромторгсервис, 2014. 144 с.
  5. Іовенко А. В., Гуменний О. Г. Повільні інфекції тварин. Миколаїв : ЧДУ ім. Петра Могили, 2016. 92 с.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶