Актинідія (Actinidia)

Актинідія (лат. Actinidia kolomikta

Актині́дія (Actinidia) — рід рослин родини актинідієвих.

Таксономічна структура та географічне поширення

Містить близько 75 видів рослин. Поширені як культурні рослини, найпопулярніші з яких — сорти видів актинідія китайська (Actinidia chinensis) і актинідія делікатесна (Actinidia deliciosa) відомі під назвою «ківі». Назва роду актинідія відображає променисте розташування стовпчиків зав’язі на поперечному розрізі плода. Батьківщиною актинідії вважають Південно-Східну, Центральну і Східну Азію. У Південно-Східній Азії, Кореї і Китаї зростає найбільше (близько 30) видів актинідії.

Характеристика

Багаторічні дерев’янисті ліани з почерговими, серцеподібними дрібнозубчастими листками, що мають короткі жорсткі ворсинки на нижньому боці. Квітки невеликі (1–3 см), білого, кремового, жовтуватого або блідо-рожевого кольору, з 5 маленькими пелюстками. Більшість видів дводомні з окремими чоловічими і жіночими рослинами, але деякі з них однодомні. Плід — ягода зеленого, жовтуватого, бурого або коричневого кольору, у більшості видів — їстівна.

Практичне значення

Багато видів роду актинідії — цінні плодові і декоративні рослини. Ягоди культурних сортів актинідії мають високі смакові якості, ніжні, ароматні, містять велику кількість фруктових кислот, вітамін С, вітаміни В2, В3, В9, В6, Калій, Магній, Натрій та інші корисні для людини речовини. Крім того, плоди актинідії містять специфічну речовину — актинідин — піридиновий алкалоїд, який діє подібно до ферменту папаїну, що міститься в плодах динного тропічного дерева папаї, розщеплюючи білки м’яса і сприяючи його перетравленню. Саме завдяки дії актинідину плоди ківі не використовують для прикрашення кондитерських виробів, що містять желе, яке актинідин розчиняє.

Як культурні рослини найпопулярніші такі види актинідії: актинідія коломікта (Actinidia kolomikta), «амурський аґрус» — деревоподібна ліана 6 м заввишки, яка в дикому вигляді росте на Далекому Сході. Вирощують як їстівну й декоративну рослину, що має біло-рожеве строкате забарвлення листків (не тільки у культурних форм, а й у дикорослих рослин). За смаком ягоди актинідії коломікта нагадують ананас, суницю, банан, кавун, вони мають тонізуючі та лікувальні властивості. Актинідія делікатесна (Actinidia deliciosa) — основний вид для виведення культурних сортів «ківі». У дикому вигляді зростає в Китаї. З 1940-х культивують у різних країнах, переважно в Італії і Новій Зеландії. Актинідія китайська (Actinidia chinensis) — ще один вид, який є джерелом культурних сортів «ківі». У дикому стані зростає в Китаї. Саме цей вид першим почали вирощувати поза межами Китаю — у Новій Зеландії, де пізніше його змінили культурні сорти актинідії делікатесної.

Література

  1. Xin-Wei Li, Jian-Qiang Li. Lectotypification of Actinidia // Nordic Journal of Botany. 2007. Vol. 25. Iss. 5–6. P. 294–295.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶