Акустооптичний ефект

Акустооптичний ефект.jpg

Акустоопти́чний ефе́кт — сукупність явищ, що ґрунтується на взаємодії оптичних хвиль зі звуковими хвилями в кристалі.

Під дією механічних напруг, які виникають у кристалі під час поширення звукових хвиль, змінюється показник заломлення оптичного середовища, що призводить до штучної оптичної анізотропії, тобто у кристалі виникає періодична структура з різними показниками заломлення, яка поширюється зі швидкістю звуку. Якщо на таку область середовища спрямувати пучок світла, перетин якого дорівнює довжині звукової хвилі в речовині, хід світлового променя буде періодично викривлятись.

Для одержання акустооптичного ефекту звукову хвилю у кристалі збуджують за допомогою п’єзоелектричної пластини, розташованої на поверхні кристала.

Можливі дві схеми дифракції світла у кристалі, збудженому акустичними хвилями:

  • когерентний промінь спрямовується перпендикулярно до напрямку поширення звукової хвилі (дифракція Рамана — Ната), при цьому на виході кристала виникає серія пучків, які симетрично розходяться під кутами до вхідного пучка;
  • світло падає не перпендикулярно до напрямку поширення звуку (дифракція Брегга), тоді, для певних кутів, уся енергія світлового пучка концентрується практично в одному пучку, кут відхилення якого залежить від частоти звукової дії.

За допомогою акустооптичного ефекту в кристалах можна здійснити не тільки одно-, але і двокоординатне відхилення світлового пучка, причому розгортка може проводитися як дискретно, так і неперервно, що досягається дискретною або плавною зміною частоти звуку.

Якщо на кристал з введеною в нього звуковою хвилею спрямувати немонохроматичне випромінювання, то відхилиться світло переважно з однією довжиною хвилі. Це дає можливість виводити з пучка випромінювання у вузькому спектральному інтервалі, тобто формувати майже монохроматичний промінь. Змінюючи частоту звуку, можна змінювати цей спектральний інтервал у широкому діапазоні, який охоплює ультрафіолетове та інфрачервоне випромінювання.

На основі акустооптичного ефекту працюють пристрої керування та аналізу оптичних систем телекомунікації (фільтри, комутатори, розгалужувачі, аналізатори спектру тощо).

Література

  1. Дьелесан Э., Руайе Д. Упругие волны в твердых телах. Применение для обработки сигналов / Пер. с франц. Москва : Наука, 1982. 323 с.
  2. Хименко В. И., Тигин Д. В. Статистическая акустооптика и обработка сигналов. Санкт-Петербург : СПбГУ, 2012. 292 c.
  3. Радиотехника: Энциклопедия / Под ред. Ю. Л. Мазора, Е. А. Мачусского, В. И. Правды. 3-е изд. Москва : Издательский дом «Додэка-ХХI», 2016. 944 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Акустооптичний ефект // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акустооптичний ефект (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶