Акче

Акче Османської імперії (1430–1431 рр.) правління султана Мурада II. Аверс
Реверс

Акче́ (тур. Akçe, крим. Акъче — біленький, білуватий; назву пов’язано з тим, що початково акче карбувалися зі срібла високої проби) — багатозначний термін:

1) Срібна монета, основний номінал монетної системи Кримського ханства у середині 15–кін. 17 ст. Як додатковий розмінний номінал акче карбувалися до перших років правління останнього хана з династії Гераїв Шахін-Герая. У 15 ст. акче карбувалися на монетному дворі в м. Крим (тепер м. Старий Крим), пізніше — у Кирк-Ер (тепер фортеця Чуфут-Кале біля м. Бахчисарая) і Кафі (тепер м. Феодосія). Наприкінці 16 — на початку 17 ст. акче карбувалися в м. Гезлеві (тепер м. Євпаторія). Пізніше — у м. Бахчисараї. Вага акче у середині 15 ст. (правління Хаджі-Герая) становила близько 0,7-0,8 г. Пізніше внаслідок псування монети вага акче зменшувалася, у 1720-х вона становила приблизно 0,15 г. Під час правління Шахін-Герая карбувалися також мідні акче вагою близько 6,4 г.

На аверсі акче вказувалося ім’я хана, на реверсі — тамга (родовий знак) Гераїв, ім’я і титул хана, рік і місцезнаходження монетного двору. У зв’язку з тим, що акче карбувалися на ручних пресах і зазвичай мали неправильну форму, окремі елементи монетної легенди на них часто відсутні. Акче часто виявляють у складі скарбів або поодинокими знахідками на території АР Крим, Донецької, Запорізької, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей та у Молдові, рідше — у Вінницькій та Хмельницькій областях.

2) У монетній системі Османської імперії акче — дрібна розмінна срібна монета, вартість якої щодо інших номіналів поступово зменшувалася. Акче карбувалися з 14 ст. до першої третини 19 ст. Спочатку вага акче Османської імперії становила близько 1,15 г, однак внаслідок псування монети вона поступово зменшувалася. На початку 17 ст. вага акче становила близько 0,35 г, наприкінці 17 ст. — 0,15–0,19 г. Паралельно зі зменшенням ваги монети зменшувалася й якість металу. У 18 ст. акче стала білонною монетою. Знахідки акче в Україні трапляються у АР Крим та Одеській області, рідше — у Чернівецькій, Хмельницькій, Вінницькій областях.

Література

  1. Retowski O. Die Münzen der Gireï // Труды Московского нумизматического общества. 1901. Т. 2. Вып. 3. S. 241–308; 1903. Т. 3. Вып. 1. S. 10–107; Т. 3. Вып. 2. S. 187–328.
  2. Бертье-Делагард А. Ценность монетных номиналов в Крымском ханстве // Известия Таврической ученой архивной комиссии (Симферополь). 1914. Т. 51. С. 153–185.
  3. Нечитайло В. Каталог монет крымского хана Шахин-Гирея. Киев : [б. и.], 2012. 46 с.
  4. Гірік С. Монетна справа Кримського ханату: Огляд історіографії // Українська орієнталістика. 2012. Вип. 6. С. 12–16.
  5. Бакалець О. Срібні акче Кримського ханства в складі монетних скарбів Поділля XV–першої половини XVII ст. // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. 2015. Вип. 43. С. 306–312.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Акче // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акче (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.09.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶