Александрійська школа античної філософії

Александрíйська шкóла анти́чної філосо́фії — неоплатонічна школа періоду еллінізму, що діяла в м. Александрії (Єгипет) у 3–5 ст.

Історична довідка

Школа фактично першою виникла в рамках неоплатонізму як потужного філософського синтезу і згасла останньою. Була центром досліджень в галузі спеціальних наук (медицини, астрономії, географії, природознавства та ін.) і укладання коментарів до праць Платона й Аристотеля.

Саме в м. Александрії діяв основоположник неоплатонізму Аммоній Саккас, який синтезував різні філософські вчення і трактував кожне з них в оптиці іншого. До 244 тут працював учень Аммонія, фактичний творець філософії неоплатонізму Плотін (203–269). Серед представників Александрійської школи уславилася вчена й філософиня Гіпатія (370–415), вбита християнськими фанатиками. Її учнем був Сінезій Кіренський (373–414). У подальшому до школи належали філософи Асклепіад (друга пол. 5 ст.), Гермій (410–450) та його сини Аммоній (440–520) і Геліодор (5 ст.), а також Іоанн Філопон (бл. 490–570), Асклепій (пом. 560/570), Олімпіодор Молодший (495–570), Стефан Візантійський (527–565) та ін. Часом до Александрійської школи філософії відносять Лонгіна (бл. 213–273), Немесія (350–420), Давида Анахта (бл. 475 — перш. пол. 6 ст.), які навчалися в м. Александрії, хоча й діяли поза її межами.

Після відмови від ідей Ямвліха і Прокла школа втратила свій язичницький характер і перетворилася на нейтральний філософський інститут: християни і язичники змогли знайти спільну мову в логіці й науці.

Александрійські неоплатоніки діяли і після декрету імператора Юстиніана (529), але зі зміцненням християнства школа занепала.

Характеристика

Неоплатонізм філософської школи вирізнявся поміркованістю і тісним зв’язком із християнством, передусім богословськими розвідками Александрійської катехітичної школи. Низка філософів (Сінезій, Іоанн Філопон, Стефан Візантійський) згодом стали християнами; до християнства тяжіли Гермій і Давид Анахт.

Одночасно в Александрійській школі домінувало прагнення до примирення суперечливих філософських систем. Поєднуючи східну теософію з грецькою діалектикою, неоплатоніки відобразили ідейну боротьбу античної цивілізації з християнством. Розвинуті в межах школи ідеї вплинули на спосіб розуміння християнського віровчення в Єгипті. Внаслідок злиття східних ідей із християнським вченням утворилися деякі течії гностицизму, а найвідоміші викладачі християнського катехітичного училища були перейняті духом гностичної філософії.

Завдяки зв’язку філософських і богословських ідей в межах школи традиція елліністичної філософії та екзегези була продовжена в Константинополі.

Література

  1. Westerink L. G. Texts and Studies in Neoplatonizm and Byzantine Literature. Amsterdam : A. M. Hakkert, 1980. 383 р.
  2. Мозговий І. П. Неоплатонізм і християнство. Суми : Козацький вал, 1997. 216 с.
  3. Мозговий І. П. Неоплатонізм і патристика, або Світло в присмерках великої цивілізації. Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2009. 471 с.
  4. Саврей В. Я. Александрийская школа в истории философско-богословской мысли. Москва : КомКнига, 2011.1008 с.
  5. Гегель Г. В. Ф. Лекции по истории философии. Москва : ЭКСМО, 2016. 256 с.

Автор ВУЕ

І. П. Мозговий


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мозговий І. П. Александрійська школа античної філософії // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Александрійська школа античної філософії (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶