Алексіс, Жак-Стефен

Алексіс, Жак-Стефен

Алексі́с, Жак-Стефе́н (фр. Alexis, Jacques Stephen; 22.04.1922, м. Гонаїв, тепер департамент Артібоніт, Гаїті — квітень 1961, південно-західне узбережжя Гаїті, за іншими даними — м. Порт-о-Пренс, Гаїті) — письменник, громадський діяч.

Життєпис

У віці 4 років разом із матір’ю переїхав у Париж, тоді як батько – історик, журналіст і дипломат С. Алексіс працював послом Гаїті у Брюсселі. Після навчання у колежі Станіслас у Парижі 1930 повернувся до Гаїті, де продовжив навчання у колежі Сен-Луї-де-Ґонзаґ, а потім на медичному факультеті Гаїтянського університету (м. Порт-о-Пренс). 1940 написав нарис про поета-сюрреаліста Г. Ґарута. Співпрацював у різних періодичних виданнях. Заснував опозиційну газету «Ла Рюш», брав участь у революційних подіях 1946. Згодом повернувся до Франції, де водночас працював як лікар, займався політичною діяльністю (з 1938 був членом Гаїтянської компартії, з 1949 — Французької компартії) і літературною творчістю. Спілкувався з Л. Арагоном, Л. С. Сенгором, Е. Сезером, латиноамериканськими письменниками, 1955 опублікував свій перший роман «Добрий генерал Сонце» («Compére Général Soleil»), ліричну фреску про злидні та надії гаїтянського народу, твір одразу мав великий успіх. 1956 виступав у Парижі на І Конгресі негритянських письменників і митців з доповіддю про реалізм гаїтянського роману. 1959 взяв участь у ХХХ з’їзді радянських письменників. Того ж року став одним із засновників Партії народного єднання Гаїті. Згодом побував у Китаї, де його приймав Мао Цзедун. 1961 перебував на Кубі. Намагався таємно висадитися на південно-західному березі Гаїті для боротьби проти диктатури, у квітні 1961 був схоплений поліцією диктатора Дювів’є і після тортур страчений. Точні обставини смерті невідомі.

Творчість

Писав романи і новели французькою мовою, публікував їх у Парижі. Твори Алексі́с ілюструють його теорію «магічного реалізму», змальовують чудові пейзажі Карибських островів, оспівують красу людини, зображують боротьбу народу, у них використана автохтонна міфологія. Автор романів «Дерева-музиканти» («Les Arbes musicien»;1957) про життя гаїтянських селян і боротьбу проти монополії американських компаній; «Як оком моргнути» («L’Espace d’un cillement»;1959), де поетизує людей з народу, збірки казок «Романсеро при світлі зірок» («Romancero aux étoiles»; 1960). Збагатив французьку мову креольськими гаїтянськими висловами. Завдяки красі створених ним образів і майстерності у побудові фрази його твори можна назвати поетичною прозою.

Твори

  • Compére Général Soleil. Paris: Gallimard, 1982. 364 р.;
  • L’Espace d’un cillement. Paris: Gallimard, 1983. 352 р.;
  • Romancero aux étoiles. Paris: Gallimard, 1988. 280 р.;
  1. Російський переклад — Добрый генерал Солнце. Москва : Изд-во иностранной лит-ры, 1960. 360 с.;
  2. Деревья-музыканты. — Москва : Художественная литература, 1964. 312 с.

Література

  1. Арагон Л. Человек, который любил Солнце. // «Литературная газета», 1965, 25 декабря;
  2. Некрасов В. Жак Стефен Алексис.// В жизни и в письмах: мемуарные очерки. Москва : Советский писатель, 1971. с. 167–171;
  3. Rouche A., Clavreuil G. Litteratures nationales d’ecriture française. Paris: Bordas, 1987. 512 р.;
  4. Mudimbe-Boyi M. E. L’oeuvre romanesque de Jacques-Stephen Alexis, une écriture poétique, un engagement politique. Montréal: Humanitas, 1992;
  5. Joubert J . L. Alexis. // Le Nouveau dictionnaire des auteurs de tous les temps et tous les pays, v. 1. Paris, 1994;
  6. Oruno Denis Lara. Alexis. //Dictionnaire de la litterature française XX siècle. Paris, 2000;
  7. Jean-Charles, G. J. Jacques-Stephen Alexis: Romancier d’avant-garde de Compère Général Soleil. Cambridge: Trilingual Press, 2013.

Автор ВУЕ

C. В. Глухова

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶