Алкани

Структурна формула n-Алкану

Алка́ни — ациклічні розгалужені або нерозгалужене насичені вуглеводні, в яких атоми Карбону сполучаються між собою лише простими (ординарними) зв’язками.

Характеристика

Утворюють гомологічний ряд із загасальною формулою CnH2n + 2. Атоми Карбону в алканах перебувають у стані sp3-гібридизації та утворюють s-зв’язки, кут між якими становить приблизно 109,5°. Типова довжина простого карбон-карбонового зв’язку 0,154 нм. Алкани з нерозгалуженим карбоновим ланцюгом називають алканами нормальної будови. Для алканів можлива структурна (від С4 ) та просторова (від С7 ) ізомерія.

Фізичні властивості

За звичайних умов це безбарвні гази без запаху (від CН4 до C4Н10, неопентан C(CH3)4 ) або рідини (від C5Н12 до C15Н32), від C16Н34 — тверді речовини. Алкани неполярні, значно легші за воду й майже не розчиняються в ній, натомість розчиняються в більшості неполярних органічних розчинників. Алкани містяться в нафті та газі природному (до 98  % метану); тверді та рідкі алкани — складники восків (бджіл, озокериту).

Добування

У промисловості алкани добувають переробкою нафти, природ. газу, газів нафтових попутних, вугілля та сланців горючих, оксо-синтезом з карбон(ІІ) оксиду та водню за участі каталізатора. Парафін (суміш твердих вуглеводнів переважно норм. будови) також добувають з нафти. Лабораторні методи добування алканів:

Хімічні властивості

За звичайних алкани умов хімічно інертні, проте вступають у реакції окиснення, радикального заміщення (галогенування, нітрування, сульфохлорування, сульфоокиснення), приєднання до алкенів. Алкани піддають крекінгу (розщепленню) та піролізу (термічному розкладанню) з утворенням алканів та алкенів з коротшими карбоновими ланцюгами, а також дегідруванню, дегідроциклізації та ізомеризації.

Застосування

Застосовують як сировину для хімічної промисловості, побутове, моторне, ракетне паливо, розчинники.

Література

  1. Химическая энциклопедия : в 5 т. / Гл. ред. И.  Л.  Кну нянц. Москва, 1992;
  2. Ластухін Ю. О., Воронов  С.  А. Органічна хімія. 4-те вид. Львів, 2009.
  3. Геваза Ю. І., Гетьманчук Ю. П. Основи органічної хімії. Київ, 2013.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гордієнко О. В., Любчук Т. В. Алкани // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алкани (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
08.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶