Алтин

Срібний алтин, 1711

Алти́н (тат. алтин, тур. altin — золото, золотий; можливо також від тат. алты, тур. alti — шість) — грошово-лічильна одиниця у грошовій системі Московського царства; з 17 століття — назва монети. Як одиниця грошової лічби, алтин дорівнював 6 деньгам. Він не вкладався в систему лічильного рубля, який дорівнював 200 деньгам, тобто 33 алтинам і 2 деньгам. Попри це наявність номіналу «алтин» спрощувала грошовий розрахунок великими сумами, оскільки 3 рублі дорівнювали 100 алтинам. 1534 у Московському царстві почали карбування нової загальнодержавної монети — копійки, яка дорівнює двом деньгам, при цьому алтин дорівнював 3 копійкам.

Як окрему монету алтин почали карбувати 1654 з міді, з 1704 зі срібла. Алтин 1704 на аверсі мав позначення дати за кириличною системою числення (҂аѱд, тобто 1704), а також легенду у дві строки «АЛТЫ / НЪ БК», де останні літери означали «Большая казна», або Приказ великої казни, керівного органу у сфері фінансів, фіскальної політики та карбування монет. На реверсі монети було зображено двоголового орла з коронами. Обидві сторони алтина мали обрамлення по колу у вигляді листового орнаменту.

У 1840-х відродилося карбування монети у 3 копійки (номінал на ній було позначено у копійках), однак назва «алтин» продовжувала побутувати як лічильна одиниця та розмовна назва цієї монети. Монету номіналом 15 копійок у розмовному мовленні називали «п’ятиалтинник». З 1841 до 1916, а також у СРСР з 1924 монета номіналом у 3 копійки продовжувала карбуватися, але її історична назва «алтин» уже не використовувалася.

Література

  1. Зварич В. В. Нумізматичний словник. Львів : Видавництво Львівського державного університету, 1972. 148 с.
  2. Мельникова А. С. Русские монеты от Ивана Грозного до Петра Первого. Москва : Финансы и статистика, 1989. 324 с.
  3. Уздеников В. Монеты России. 1700–1917. 4-е изд. Москва : Любимая книга ; Ip media ; Collector's Book, 2011. 502 с.
  4. Мерников А. Г. Деньги России от монет древней Руси до современных денежных знаков. Монеты и банкноты России. Москва : АСТ, 2016. 240 с.

Автор ВУЕ

А. С. Бойко-Гагарін

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бойко-Гагарін А. С. Алтин // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алтин (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
23.10.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶